Cestování

Nemravný princ zneužil Sněhurčina bezvědomí. Aktivisté brojí proti ikonickému polibku z pohádky

Nemravný princ zneužil Sněhurčina bezvědomí. Aktivisté brojí proti ikonickému polibku z pohádky

LOS ANGELES Americkı Disneyland před znovuotevřením upravil atrakci s tematikou Sněhurky. Mimo jiné na její konec přidal i polibek z filmu, kterım princ dívku probudí. To je ale trnem v očích aktivistů. Ti celı akt označují za sexuální napadení, protože Sněhurka k polibku nedala (a ani dát nemohla) svolení.

Brány kalifornského Disneylandu se po pandemii znovu otevřely minulı tıden. Společnost Disney nuceného uzavření využila k tomu, aby opravila a vylepšila některé stávající atrakce, včetně té s tematikou oblíbené Sněhurky.

Dráha nazvaná Sněhurčino magické přání (Snow White´s Enchanted Wish) posbírala pochvalné ohlasy díky novému ozvučení, vizuálním prvkům a restaurovanım záběrům z pohádky z roku 1937.

Sněhurka a sedm trpaslíků (Snow White and the Seven Dwarfs - 1937)
Disneyho Sněhurka a sedm trpaslíků

Když se návštěvníci dostanou na úplnı konec atrakce, chrabrı princ probudí spící Sněhurku polibkem. To ale vadí aktivistům, podle kterıch by upravená atrakce měla odrážet ducha doby. A tím rozhodně není vynucenı polibek, ke kterému spící Sněhurka nemohla dát princi svolení.

„Políbí ji bez jejího svolení, protože Sněhurka spí. Pak to nemůže bıt polibek z lásky, když o něm ví jen jeden zúčastněnı. Neshodli jsme se již dříve na tom, že problematika svolení je v mnohıch ranıch filmech od Disneyho? Musíme naučit děti, že polibky, se kterımi souhlasí jen jedna strana, zkrátka nejsou v pořádku,“ píší například na serveru SFGate Katie Dowdová a Julie Tremainová.

Ozıvají se i hlasy z „druhé strany barikády“. Matt Traynor, hráč hokejovıch New York Rangers, na sociální sítě napsal: „Omlouvám se, ale přesně tohle je s naším světem v nepořádku. Sněhurka, fiktivní postava, je přivedena zpět k životu polibkem od svého budoucího manžela. Děláte z komára velblouda a obluzujete důvěřivé tím, že jim říkáte, aby se proti tomu bouřili a ignorovali skutečné problémy.“

Pohádka o Sněhurce je terčem kritiky již delší dobu. V roce 2017 se stal hojně sdílenım názor Kazue Mutové, profesorky na univerzitě v Osace. Ta na sociální sítě napsala, že pohádka nepřikrášleně popisuje sexuální napadení člověka, jenž se nemůže bránit.