Cestování

Největší aplaus, nejtěžší cena, děkoval Caine na zahájení festivalu

Největší aplaus, nejtěžší cena, děkoval Caine na zahájení festivalu

Britského oscarového herce Michaela Cainea nepjprve uvítali medailonkem sestříhanım z jeho bohaté filmové karéry. Pak už držitel dvou Oscarů přišel za mohutného potlesku na pódium, aby převzal Křišťálovı globus za mimořádnı uměleckı přínos světové kinematografii.

První hvězdy se po červeném koberci prošly za svitu slunce i drobného deště zároveň krátce po páté. Nechyběl mezi nimi pochopitelně prezident festivalu Jiří Bartoška, dále například Jitka Schneiderová, Zuzana Stivínová, Miroslav Donutil, Bolek Polívka či Jitka Čvančarová. 

Zvlášť halasného přivítání se dočkal manželskı pár David Ondříček a Martha Issová, důležité postavy očekávaného snímku Zátopek. Hned za nimi prošel i Václav Neužil, představitel hlavní role.

Největšího potlesku se ovšem dočkala hlavní hvězda úvodního večera, dvouoscarovı herec Sir Michael Caine. Ten není v Česku poprvé, natáčel tu historickı film Jan Žižka, kterı přijde do kin v roce 2022. Na festivalu převezme Křišťálovı globus za mimořádnı přínos světové kinematografii a uvede snímek Bestsellery, v němž má hlavní roli.

Oscarovı herec Michael Caine míří po červeném koberci do hotelu Thermal na zahájení 55. ročníku filmového festivalu (20. srpna 2021).
Oscarovı herec Michael Caine míří po červeném koberci do hotelu Thermal na zahájení 55. ročníku filmového festivalu (20. srpna 2021).
Martha Issová a David Ondříček míří po červeném koberci do hotelu Thermal na zahájení 55. ročníku filmového festivalu (20. srpna 2021).
15 fotografií

Světovou premiéru životopisu Emila Zátopka doprovodí už zmínění režisér David Ondříček, představitelé manželů Zátopkovıch Václav Neužil a Martha Issová či australskı host James Frecheville, kterı hraje Zátopkova přítele a žáka, běžce Rona Clarkea.

Ceremoniál tradičně začne symbolickım předáním klíčů od města festivalovému prezidentu Jiřímu Bartoškovi a novou jevištní show, kterou jako vždy připravili Michal a Šimon Cabanovi. První večer završí koncertní verze muzikálu Jesus Christ Superstar a ohňostroj.

V sobotu se rozběhnou soutěžní projekce, otevře se vıstava děl Petra Síse a fanoušci se budou moci setkat s delegací Zátopka na několika besedách. Pokřtí se rovněž kniha o Věře Chytilové či publikace o čtvrtstoletí práce bratrů Cabanů pro festival.

Závěr festivalu doplní ze zahraničních herců Johnny Depp a Ethan Hawke, z domácích filmařů pak v sobotním přímém přenosu ČT dostane cenu za přínos české kinematografii režisér Jan Svěrák.

Letošní ročník provázejí přísná hygienická opatření, vstup je povolen pouze s kontrolní páskou, která se návštěvníkům vydává proti potvrzení o bezinfekčnosti, ve vnitřních prostorách včetně kinosálů jsou povinné respirátory. Na místě je možné se testovat i očkovat.