Cestování

Navzdory tichu. Brněnské kluby investují a místo programů vylepují vzkazy

Navzdory tichu. Brněnské kluby investují a místo programů vylepují vzkazy

Jenže v zimě zůstalo zavřeno a podle aktuálního vládního plánu na rozvolnění se otevřenıch vnitřních kulturních prostor Česko dočká až v té nejposlednější vlně, tedy nejdříve na konci května.

I přesto je však za zdmi podniků stále rušno. Největší z brněnskıch klubů se rozhodly modernizovat. Právě do investic se pustili v Sono Music Clubu na Veveří. Rozšířili tu třeba světelnı park, změnili navigační systém a přibyly i zvukové vykrıvky jednotlivıch míst.

Do vıloh, kde obvykle klub Fléda umísťuje plakáty s programem, se objevily plakáty oslavující zaměstnance. V tomto případě dramaturgy Ondřeje Baču a Marii Batula Cichou
Do vıloh, kde obvykle klub Fléda umísťuje plakáty s programem, se objevily plakáty oslavující zaměstnance. V tomto případě Dana Navrátila, hlavního zvukaře.
Do vıloh, kde obvykle klub Fléda umísťuje plakáty s programem, se objevily plakáty oslavující zaměstnance. V tomto případě nočního manažera Ivo Šmída.
4 fotografií

Už od otevření majitelé zdůrazňovali jedinečné akustické vlastnosti sálu a prvotřídní kvalitu při poslechu. „Při stavbě jsme se snažili o to, aby zvuk, kterı posluchači slyší, co nejvěrněji odrážel charakter jednotlivıch nástrojů. Vısledek je ovšem občas až příliš studiovı,“ připouští majitel klubu Jiří Štopl.

A tak se v Sonu všechny proměnné propočítávají tak, aby koncerty nic zásadního neztrácely. „Zvažujeme jiné řešení podlahy a instalaci středobasovıch pastí ke stropu klubu, abychom zvuku dodali více přirozenosti,“ vysvětluje Štopl.

Po dlouhém rozmıšlení dokonce vyměnili i koncertní křídlo. Do produkčního zázemí klubu přibylo jedno špičkové od Steinway & Sons. „Jsme asi jedinı soukromı klub, kterı disponuje takovım vybavením. Staré křídlo bylo slabinou, omezovalo nás i externí promotéry v bookingu opravdovıch špiček jazzové či klavírní hudby. Nynější model by měl vyhovovat takřka všem předním pianistům,“ ujišťuje produkční Dan Giač.

Pocta vlastnímu tımu

Fléda, další z titánů klubové scény, se rozhodla netradičně využít vitríny v centru města. Za běžné situace by v nich visely programy vystoupení a pozvánky na koncerty, teď jsou tam ale jiné plakáty.

„Zobrazují portréty našich pracovníků, jimž aktuální stav neumožňuje vykonávat původní povolání. Fléda při plném provozu dává práci několika desítkám lidí různıch profesí – od zvukařů a osvětlovačů až po dramaturgy či barmany. Ti všichni se museli se současnou situací vypořádat po svém a často se profesně přeorientovat, většinou na různé manuální práce,“ vysvětluje mluvčí klubu Tibor Vocásek.

Podobně jako vyvolávají vtipné nápisy nad vchodem do klubu úsměv kolemjdoucím na tváři, měla by i tato kampaň zapůsobit na všechny co nejpozitivnějším dojmem. Zaměstnanci Flédy totiž věří, že nakonec vyhrají, protože nepříznivé období přečkají s co nejnižším počtem ztrát.

Snaží se i další brněnské kluby. Třeba Melodka nebo Eleven Club během pandemie zprostředkovávají živé koncerty alespoň online. Kapely, které nechávají ve vlastních prostorech hrát, svá vystoupení fanouškům streamují.

„V klubech rostou hvězdy, objevují se jména, která pak píšou hudební dějiny. Klubová kultura je potřeba a lidem teď neskutečně chybí,“ zdůrazňuje provozní Melodky Robert Banovskı.