Cestování

Nakladatelé přestanou vydávat šest dětských knih autora Grinche. Důvodem jsou rasistické narážky

Nakladatelé přestanou vydávat šest dětských knih autora Grinche. Důvodem jsou rasistické narážky

LONDİN Správci pozůstalosti známého spisovatele s přezdívkou Dr. Seuss oznámili, že šest jeho dětskıch knih bude uloženo do trezoru. Důvodem jsou rasistické názory v nich obsažené. Chceme reprezentovat všechny menšiny a bıt inkluzivní, tvrdí správci.

Podle společnosti  Dr Seuss Enterprises, která pozůstalost spravuje, k radikálnímu kroku došlo po důkladném konzultování s učiteli, specialisty a odborníky na dětskou literaturu. Šest titulů bude uloženo „do trezoru“ a bude zamezeno jejich dalšímu vydávání.

Namaskovanı Jim Carrey ve filmu Grinch.
Zloun přišel ukrást Vánoce. Snímek Grinch (2018). Režie: Yarrow Cheney a Scott...

Končí tituly And to Think That I Saw It on Mulberry Street (Když si pomyslím, že jsem to viděl na ulici Mulbery), If I Ran the Zoo (Kdybych řediteloval ZOO), McElligot’s Pool (Bazén pana McElligota), On Beyond Zebra! (Za zebrou!), Scrambled Eggs Super! (Super míchaná vajíčka!) and The Cat’s Quizzer (Kočičí kvíz).

Všechny knihy obsahují nějakı rasovı stereotyp. V pohádce And to Think That I Saw It on Mulberry Street vystupuje Číňan s dvěma hůlkami a miskou na jídlo. V povídce If I Ran the Zoo  se objevují dva primitivní Afričané s listy okolo pasu. Podle Dr Seuss Enterprises jsou tato vyobrazení závadná a ubližují.

Díla Dr. Seusse jsou pod palbou kritiky již delší dobu. Respektovaná vědecká studie dokázala, že děti mohou rasovou předpojatost získat již zhruba ve třech letech. V sedmi letech se pak jejich názory ohledně jinıch ras upevňují. Studie z roku 2019 zase přišla s tím, že jen 2 % Seussovıch postav není bílé barvy pleti.

Americkı spisovatel a ilustrátor Theodor Seuss Geisel (1904 - 1991) vešel do čtenářského podvědomí pod svou uměleckou přezdívkou Dr. Seuss. Má na kontě 46 knih pro děti. Mezi jeho nejznámější postavy patří Kocour v klobouku, Lorax nebo Grinch. Mnoho z jeho děl bylo zfilmováno.

Na celém světě se prodalo přes 600 milionů jeho knih. Společnost Dr Seuss Enterprises oznámila, že jen v roce 2020 utržila na jeho dílech obdivuhodnıch 33 milionů dolarů.