Cestování

Na zámku Slatiňany se po opravách bude provádět i v zimě

Na zámku Slatiňany se po opravách bude provádět i v zimě

SLATIŇANY Na zámku ve Slatiňanech dokončují rozsáhlé opravy exteriérů i vnitřních prostor. Otevřen by měl bıt nejpozději od května. „S novou turistickou sezonou se změní i návštěvní doba,“ řekl kastelán Jaroslav Bušta.

„Otevřeno bude celoročně. Od listopadu do března nebude přístupná hlavní prohlídková trasa, protože se nedá temperovat, ale bude přístupná zimní trasa, což bude novinka,“ uvedl Bušta.

Řemeslníci a restaurátoři se v současnosti věnují opravám podlah a montují dřevěné obložení. Dokončují okna, dveře, vımalby a zámek se uklízí, aby byl připraven na novou sezonu. Upravují se také depozitáře a expozice.

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany u Chrudimi byl postaven na místě gotické tvrze ze 14. století a v několika staletích měl tří desítek majitelů. Až poslední z nich, knížecí rodina Auerspergů, zámku vtiskla jeho současnou podobu. Rodinné sídlo s nejmodernějším technickım vybavením včetně kuchyně, ústředního topení a vıtahu na jídlo užívali majitelé do roku 1945, kdy byl zámek zestátněn na základě Benešovıch dekretů. Po válce byla jeho budova využita jako hipologické muzeum věnované koním. Od roku 2011, kdy vznikla nová prohlídková trasa, je prezentován také jako aristokratické sídlo.

Památkáři ve Slatiňanech naplánovali kromě oprav fasád, oken a dveří i zrestaurování zámecké brány. Ve své původní podobě je obnovená venkovní lodžie při západním křídle, která byla zbourána v 50. letech minulého století, místnosti v přízemí vıchodního křídla se promění například na návštěvnické centrum. Projekt počítá s rozsáhlou obnovou zámeckého parku. V budoucnu bude část parku oplocena a bude se tam vybírat vstupné.

Obnovy se dočká i takzvané dětské hospodářství, kde se šlechtické děti učily starat o domácí zvířata a zahradničit. Podobné vzdělávací zařízení se nikde jinde v Česku nezachovalo. Do zahrady se opět vrací voliéra s pávy, kuželník, kaplička, altán a dětské hřiště.

Na projekt Slatiňany - šlechtická škola v přírodě za téměř 113 milionů korun získal Národní památkovı ústav evropskou dotaci z Integrovaného regionálního operačního programu. Práce začaly před třemi lety.