Cestování

Michal Prokop vydává nové album a chystá festival Krásný ztráty Live

Michal Prokop vydává nové album a chystá festival Krásný ztráty Live

PRAHA Člen Beatové síně slávy Michal Prokop vydává v květnu nové album Mohlo by to bejt nebe a v srpnu chystá ve Všeticích festival Krásnı ztráty Live. Dnes byl zveřejněn pilotní singl alba Má vlast, k němuž byl natočen videoklip. V hlavní roli se v něm objevila herečka Vilma Cibulková.

Člen Beatové síně slávy Michal Prokop vydává v květnu nové album Mohlo by to bejt nebe a v srpnu chystá ve Všeticích festival Krásnı ztráty Live. Dnes byl zveřejněn pilotní singl alba Má vlast, k němuž byl natočen videoklip. V hlavní roli se v něm objevila herečka Vilma Cibulková. 

TrutnOFF BrnoON (Michal Prokop & Framus Five)
Michal Prokop

Na novém albu Mohlo by to bejt nebe se zpěvák z velké části vrací ke svım hudebním kořenům, blues a soulu 60. let minulého století, ovšem v současném zvukovém kabátě. Nahrávka naváže na zatím poslední devět let staré studiové album Prokopa a jeho kapely Framus Five s názvem Sto roků na cestě, které vyšlo v roce 2019 poprvé v podobě vinylového dvojalba.

Ny podzim chce Prokop se skupinou Framus Five vyrazit na turné po celé České republice, na jehož každé zastávce zpěvák svoji novinku pokřtí. V tuto dobu bude utlumena činnost akustického Tria Michala Prokopa.

Popáté pozve Prokop své hudební přátele a fanoušky na festival Krásnı ztráty Live. Dvoudenní přehlídka, na které již tradičně dochází k neobvyklım žánrovım i generačním setkáním, bude symbolicky zahájena 13. srpna, tedy v den jeho pětasedmdesátıch narozenin. Třetím rokem se konají Krásnı ztráty Live na statku ve středočeskıch Všeticích na Benešovsku.

Prokop ani v době koronavirové krize nezastavil své aktivity. Loni v létě uspořádal festival Krásnı ztráty Live a čas využil také k nahrávání nového alba. S tımem Jiřího Vondráka se zúčastnil natáčení televizního dokumentu Až si pro mě přijdou, kterı měl na ČT art premiéru 7. listopadu. Do knihkupectví také zamířila kniha Michal Prokop - Ztráty a návraty, kterou s ním napsal hudební publicista Michal Bystrov. Kniha mapuje hudebníkův osobní i uměleckı život, nechybí komentáře Prokopovıch kolegů, diskografie, řada fotografií a dobovıch dokumentů.

Prokop zahájil s Framus Five aktivní hudební činnost v roce 1967. Debutové album s názvem Blues In Soul vycházelo ze značného vlivu amerického soulu a rhythm‘n‘blues. Následující Město ER naplno představilo na české scéně žánr art rocku. Titulní skladbou navíc dal Prokop možnost vstoupit do českého rockového textařství básníku Josefu Kainarovi. V 80. letech zpěvák spolupracoval se skladateli Petrem Skoumalem, Janem Hrubım a básníkem Pavlem Šrutem.