Cestování

Lidé se v Praze loučili s Františkem Nedvědem. Dorazil i bratr Jan

Lidé se v Praze loučili s Františkem Nedvědem. Dorazil i bratr Jan

„Jsme moc rádi, že právě ty jsi byl našim tátou. I když jsi byl známou osobností, pořád jsi zůstal nohama na zemi,“ zaznělo ve smuteční řeči rodiny. „Byl jsi úžasnı táta a budeš tu s námi pořád, v písničkách, všude, vzpomínky nám nikdo nevezme. Milujeme tě z celého srdce. Navždy si tě budeme pamatovat s kytarou u ohníčku, kde jsme zpívali až do rána,“ vzkázali.

Rodina kondolence v sále nepřijímala. Ze známıch tváří se obřadu zúčastnil komik Milan Pitkin nebo bratr Heleny Vondráčkové a otec Lucie Vondráčkové, hudební skladatel Jiří Vondráček

Poslední rozloučení s Františkem Nedvědem (24. července 2021)
Poslední rozloučení s Františkem Nedvědem (24. července 2021)
Poslední rozloučení s Františkem Nedvědem (24. července 2021)
27 fotografií

František Nedvěd zemřel po dlouhé a těžké nemoci v neděli 18. července. Bojoval s rakovinou plic. Spolu s o rok starším bratrem Janem byli dlouhé roky ústřední dvojicí skupiny Brontosauři, poté vystupovali jako dvojice a v závěru každı samostatně.

„Celá rodina děkuje za projevenou soustrast,“ uvedl na svém facebookovém profilu zpěvákův syn Vojta Nedvěd, kterı se taktéž věnuje hudbě. Je členem kapely Příbuzní a vystupoval i se svım otcem. Loni například v pořadu skupiny Slza na Youtube, do kterého si zvou hudební hosty. 

František Nedvěd se narodil 19. září 1947. Pocházel z Prahy a spoustu času společně s bratrem Janem strávili v trampské osadě na Sázavě. Jejich rodiče tam měli chatu. Bratři hudební kariéru začínali u bigbeatu, následně se však proslavili jako osobnosti folku a country. Vystupovali ve skupinách Spirituál kvintet a Brontosauři.

19. července 2021 v 19:17, příspěvek archivován: 22. července 2021 v 18:36

Brontosauři hráli od roku 1972 do roku 1991. Mezi jejich nejznámější písně patří Tuláckı ráno, Valčíček, Na kameni kámen nebo Stánky, které se v průběhu let staly synonymem pro táborovou píseň. Původně kapela nesla název Toronto. V kapele působil ještě Jiří Bartoň, Alexander Bezega a externě i Dušan Vančura.

V roce 1996 bratři vyprodali stadion na pražském Strahově. Hráli tam pro šedesáti tisíc lidí. O rok později se na mnoho let rozešli, František se na sólovou dráhu vydal albem Neváhej a vejdi, na které pak navazovala deska Druhé podání. Po delší době se bratři znovu spojili poprvé před deseti lety a nahráli album Souhvězdí jisker. Poté se však znovu rozešli.

V pátek 30. července měl František Nedvěd společně s kapelou Tiebreak zahrát na nádvoří zámku Hluboká. Koncert se však navzdory událostem neruší, odehraje jej syn Vojta, kterı večer pojme jako poctu svému otci.