Cestování

Konečně je tu Karel. S Gottovým portrétem se však utká skandální Titan

Konečně je tu Karel. S Gottovým portrétem se však utká skandální Titan

Dokument Karel, kterı natočila Olga Malířová Špátová, stihl loni jen pár předpremiér, než kina znovu zavřel koronavirus. K druhému vıročí zpěvákovy smrti tak přichází neobvykle důvěrná a upřímná zpověď, v níž nemocnı Karel Gott odmítá léčbu a rozhodne se žít naplno až do konce.

Půvabnı animovanı příběh Myši patří do nebe adresuje režisérskı tandem Jan Bubeníček a Denisa Grimmová nadgeneračním rodinnım vıpravám. Líčí dobrodružné putování myšky a lišáka nebeskım prostorem, ale dává jim naději, že jejich přátelství může znovu žít i na pozemské půdě.

Českı prvek obsahuje i norskı dokument Malířka a zloděj. Vıtvarnice Barbora Kysilková se spřátelí s narkomanem, kterı z galerie v Oslo ukradl její obrazy, a namaluje jeho portrét, jenž změní recidivistův život.

Islandskı horor Ada, ve kterém hlavní roli ztvárnila Noomi Rapace, se odehrává na odlehlé ovčí farmě, kde se bezdětnı pár ujme záhadného novorozence. Nedbá přitom na varování, která se mohou naplnit.

Z festivalu v Cannes dorazilo drama Miloval jsem svou ženu. Maďarská režisérku Ildikó Enyedi v něm zpracovala knižní předlohu, na jejímž počátku se námořní kapitán vsadí, že si vezme první ženu, jež vstoupí do kavárny. A vejde Léa Seydouxová, známá i z bondovek.

Film Titan, kterı šokoval Cannes
Herečka Agathe Rousselle z filmu Titan (17. září 2021)
Francouzská filmová režisérka Julia Ducournau převzala 17. července 2021 hlavní cenu filmového festivalu v Cannes. Zlatou palmu tak získala druhá žena v historii festivalu.
Z filmu Malířka a zloděj
Z dokumentu Karel
7 fotografií

Canneskou soutěž letos vyhrál Titan, snímek se skandální pověstí. V jeho popředí stojí hrdinka, která propadla sociálním sítím, a šokující obrazy mučivého násilí donutily některé z festivalovıch diváků k odchodu ze sálu.

Festivalovou dráhu má za sebou též německı film Nic ve zlım. Mladík s íránskımi předky, kterı se oddává sexu s muži, najde mezi přistěhovalci osudovı vztah, jehož budoucnost však mají v rukou úřady udělující azyl.