Cestování

Komorní Zlaté glóby vyhrál western, Smith či Kidmanová, český film neuspěl

Komorní Zlaté glóby vyhrál western, Smith či Kidmanová, český film neuspěl

RECENZE: Krása. Ale pro Tálibán je Moje slunce Mad možná vlastizrada

Počin režisérky Pavlátové vypráví příběh mladé Češky, která se vdá za svého milovaného spolužáka Nazira do exotického Kábulu. Film, kterı vznikl na motivy knihy Frišta novinářky a spisovatelky Petry Procházkové, se uchází i o nominaci na cenu Americké filmové akademie. O Zlatı glóbus soutěžil s pěticí filmů, mimo jiné s třemi snímky z dílny společnosti Disney, z nichž nakonec ocenění získal film Encanto o magické rodině žijící v kolumbijskıch horách.

Film Síla psa streamovací společnosti Netflix s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli si odnesl i cenu za nejlepší režii a nejlepší mužskı vıkon ve vedlejší roli pro Kodiho Smita-McPheea.

Kate Winsletová v seriálu Mare z Easttownu
Hra na oliheň
Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na filmovém festivalu ve francouzském Annecy. (19. června 2021)
Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na filmovém festivalu ve francouzském Annecy. (19. června 2021)
12 fotografií

Zlatı glóbus za nejlepší mužskı vıkon v dramatu získal Will Smith za životopisnı snímek Král Richard: Zrození šampiónek, kde ztvárnil otce tenisovıch hvězd Sereny a Venus Williamsovıch. Stejnou cenu v kategorii žen dostala herečka Nicole Kidmanová za roli televizní legendy Lucille Ballové ve filmu Ricardovi. Ocenění za nejlepšího herce v komedii či muzikálu dostal Andrew Garfield za muzikál platformy Netflix Tick, tick...BOOM!.

Úspěchy v kategorii filmovıch komedií a muzikálů oslavil novı remake muzikálu West Side Story režiséra Stevena Spielberga, kterı získal Zlatı glóbus za nejlepší snímek v této kategorii i cenu pro nejlepší herečku v hlavní roli, kterou získala představitelka Marii Rachel Zeglerová.

Udílení filmovıch a televizních cen začalo v losangeleském Beverly Hills nezvykle tiše v 18:00 místního času (pondělních 3:00 SEČ). Letošní 79. ročník vyhlašování cen se odehrál v komorním prostředí téměř bez diváků nebo bez červeného koberce. Akce, která podle agentury AP běžně k televizním obrazovkám přilákala až 18 milionů diváků, je navíc soukromá, není přenášena online a neobjeví se ani jako obvykle ve vysílání televize NBC.  Obvyklı ceremoniál se tak proměnil v sérii příspěvků na sociálních sítích.

Bojkot hollywoodskıch hvězd i kritiku si vysloužila HFPA, která podle odpůrců ve svıch řadách neměla dostatek zástupců etnickıch menšin. Asociace byla obviněna i z rasismu nebo korupce, napsala agentura AFP.