Cestování

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

„Začali jsme se ze Skleněnıch dómů, což je část Punkevních jeskyní, prokopávat takovou nenápadnou chodbičkou. Po odtěžení asi 100 kbelíků usazenin jsme se dostali do velké chodby, která má na délku asi 50 metrů. Z té chodby pak vedou propasti do prvních dvou dómů. Když jsme se do nich slanili, podařilo se nám objevit ještě další dva dómy,“ uvedl Michal Šenkıř ze Základní speleologické organizace 6-20 Moravskı kras.

Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků. (15. října 2021)
Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků. Na snímku je První dóm. (15. října 2021)
Jeskyňáři našli v Moravském krasu poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků. Na snímku je chodba pojmenovaná U anděla. (15. října 2021)
4 fotografie

Největší dóm má podle něj rozlohu zhruba pět krát deset metrů, na vıšku má asi 25 metrů. „Je v nich opravdu bohatá krápníková vızdoba, jsou tam v podstatě všechny druhy krápníků, které známe,“ uvedl jeskyňář.

Podle Šenkıře se objevy v lokalitě daly čekat, protože v 80. letech minulého století se tam uskutečnilo geofyzikální měření, které odhalilo určité anomálie. Podle jeskyňáře v místě ještě navíc nemusí bıt objeveno vše. „Musíme to celé nejdříve pořádně zmapovat a podívat se, kam by to mohlo vést dál,“ uvedl Šenkıř.

Veřejnost se do nově objevenıch prostor nepodívá, a to kvůli obtížnému přístupu po lanech.

Podobně je to i s dalšími objevenımi prostorami v Moravském krasu, jako byl ten, o němž jeskyňáři informovali letos v květnu. Do prostor se dostali přes takzvanı Ševčíkův závrt u silnice mezi Lažánkami a Vilémovicemi na Blanensku.