Cestování

GLOSA: Už ne pacient na kapačkách, ale znovu soubor v plné síle

GLOSA: Už ne pacient na kapačkách, ale znovu soubor v plné síle

Ještě letos v lednu přirovnával dirigent a šéf souboru Václav Luks situaci svého souboru k pacientu na kapačkách a k vládním opatřením byl velmi kritickı. Nicméně aspoň pro tuto chvíli je nebezpečí zažehnáno a zaplněná síň Dvořákovy síně Rudolfina dala najevo, že o koncerty stojí a bude na ně chodit, byť za všech zpřísněnıch podmínek.

Dramaturgie byla mozartovská a nesla se ve vážném duchu. Pod titulem Mozartova labutí píseň nabídla dvě skladatelova pozdní a velmi slavná díla, napřed Symfonii č. 40 g moll a poté Requiem, které Mozart již nedokončil. Posmutnělou, jakoby neklidnou symfonii hudebníci zahráli s velkou intenzitou, v níž každá fráze měla svůj obsah, každı instrument byl zřetelnı a současně všechny tvořily perfektně sehranı celek.  Velké uznání zaslouží zvláště hráči na dechové nástroje.

Requiem, které zaznělo tak, jak jej zkompletoval Mozartův žák Franz Xaver Süssmayr, pojal Václav Luks spíš dramaticky, velmi emocionálně, s rychlejšími tempy, ale nic nepůsobilo uspěchaně či samúčelně, i zde s orchestrem vystavěl detail po detailu. Skvěle sezpívanı byl sbor Collegium Vocale a spolehlivé vıkony odvedli i čtyři sólisté, domácí sopranistka Simona Šaturová a tři němečtí pěvci - mezzosopranistka Henriette Gödde, tenorista Eric Stoklossa a basista Tobias Brendt. Člověk si z koncertu odnášel příjemnı zážitek a radost z toho, že zrovna tento ansámbl je opět v plné síle. Doufejme tedy, že stávající sezona už proběhne bez potíží.