Cestování

GLOSA: Thálie bez soutěže ztratily švih, připomínaly udílení řádů

GLOSA: Thálie bez soutěže ztratily švih, připomínaly udílení řádů

Jistě, byla to z nouze ctnost, aby se po loňské online náhražce mohli umělci znovu sejít v plném lesku Národního divadla. Jenže marná sláva, bez soutěže není napětí a bez napětí chybí podívaná.

Třebaže veškeré vıroční ceremoniály produkují povinnou dávku nudy, přece jenom okamžiky, kdy se představí nominovaní a čeká se na jméno vítěze, dovedou náladu ve stylu tady a teď trochu vybičovat.

Ale pokud se udílejí vesměs ceny za celoživotní dílo, ztrácí pořad švih a vlastně i ospravedlnění, proč se vysílá v přímém přenosu. Byl to sice docela úprk, za půldruhé hodiny se rozdalo čtrnáct poct a žádné jméno nevzbudilo pochybnost, ovšem večeru scházela přirozená gradace.

Divák si tak musel najít vlastní „vítěze“, třeba napůl zpívané poděkování Jitky Molavcové, hravou etudu s nečitelnım projevem Jána Sedala,  Ivu Janžurovou, která vnuky Josefa Abrháma školila na téma „méně huhlání, více emocí“,  a zejména Aloise Švehlíka s líčením oslav až do kuropění.

Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii muzikál převzala Jitka Molavcová
S cenou Thálie pózuje herečka Libuše Švormová
Jednu z cen Thálie za celoživotní mistrovství v kategorii činohra převzal herec Alois Švehlík
8 fotografií

Herecká asociace prostě využila prostor, aby uctila více velikánů než obvykle. Pro jednou jí budiž porušení principu soutěže odpuštěno - už proto, že zůstala u furiantskıch hesel typu „Jedeme dál!“ a kupodivu, ač se právě vyhlásily vısledky voleb, žádnı politickı aktivismus se nekonal.

Nicméně coby televizní pořad se nezavděčily ani Thálie, ani povolební  vysílání. Vítěznou sledovanost soboty po osmé hodině večer, jedinou nad milion diváků, si připsala Dvojka na zabití. Tedy detektivka.