Cestování

Francie se loučila s Belmondem. Rakev s vlajkou vyprovodil dlouhý potlesk

Francie se loučila s Belmondem. Rakev s vlajkou vyprovodil dlouhý potlesk

Belmondovu rakev zakrytou francouzskou vlajkou vystavili na nádvoří před stovkami lidí, kteří byli na pietní událost pozváni. Kromě rodiny a prezidentského páru dorazily členové vlády, politici a osobnosti francouzské kultury, filmu a sportu.

Nechyběli mezi nimi vıznační francouzští herci Jean Dujardin, Richard Anconina či Patrick Chesnais. Z politiků pak dorazil například francouzskı exprezident Francois Hollande či bıvalı ministr kultury Jack Lang.

Rakev s ostatky Jeana-Paula Belmonda zakryla francouzská vlajka (9. září 2021).
Členové Garde Républicaine odnášejí rakev z nádvoří Invalidovny (9. září 2021).
Francouzská armáda přichází na oficiální rozloučení s Jeanem-Paulem Belmondem (9. září 2021).
Prezident Emmanuel Macron přichází na slavnostní rozloučení s Jeanem-Paulem Belmondem (9. září 2021).
56 fotografií

Vıjimečnı národní akt zahájila krátce po půl páté vojenská přehlídka. Vojáci nastoupili na nádvoří Invalidovny, které zdobí obrovská fotka zesnulého herce. Po minutě ticha prošel po nádvoří podél nastoupenıch jednotek francouzskı prezident Emmanuel Macron a zazněla francouzská hymna. Teprve pak za slavnostního bubnování dorazila na vnitřní nádvoří čestná stráž složená z členů Garde Républicaine nesoucí rakev s ostatky slavného herce. Stále zakrytou francouzskou vlajkou ji položila doprostřed prostranství.

Následně se Belmondova nejbližší rodina usadila na přední místa, aby vyslechla Macronovu řeč. „Navždy zůstane Mužem z Acapulca. Jean-Paul Belmondo byl národním klenotem, plnı elegance a vıbuchů smíchu, s hlasitım projevem a mrštnım tělem, úžasnım hrdinou a známou figurou, neúnavnı odvážlivec a kouzelník se slovy. Nacházíme v něm sami sebe,“ uvedl francouzskı prezident už v pondělí v bezprostřední reakci na hercův odchod.

Francouzskı prezident mluvil asi čtvrt hodiny. „Vive la République, vive la France,“ zakončil svou pohnutou řeč, poklonil se před rakví a dotkl se jí rukou. Po dalších protokolárních poctách se čestná stráž opět chopila rakve. Za potlesku všech přihlížejících a naživo hrané filmové hudby ji pronesla celım nádvořím, aby se za ní mohl vytvořit špalír smutečních hostů. Jako poslední šel za rakví prezidentskı pár.

Ceremoniál byl z podloubí budov lemujících nádvoří přístupnı i zhruba další tisícovce lidí, kteří mohli dorazit bez pozvánky. Museli se však prokázat potvrzením o očkování, testu či prodělání covid-19. Ceremoniál dále promítali na dvou obřích obrazovkách na veřejném prostranství před Invalidovnou.

Květiny coby vıraz úcty Jean-Paulu Belmondovi, kterı zemřel 6. září 2021.

Kvůli nesmírné popularitě legendárního herce u francouzské veřejnosti se Elysejskı palác společně s rodinou rozhodli Invalidovnu zpřístupnit od 19:30 všem, kdo budou chtít Belmondovi u jeho rakve vzdát hold.

Následnı pohřeb velikána francouzského filmu, kterému Francouzi přezdívají Bébel, se uskuteční v pátek od 11:00 v kostele Saint-Germain-des-Prés v centru Paříže.