Cestování

Filmová místa: oblíbený Třetí princ se natáčel na Křivoklátu a v Adršpachu

Filmová místa: oblíbený Třetí princ se natáčel na Křivoklátu a v Adršpachu

Pavel Trávníček hrál v Třetím princi dvojroli princů Jaroslava a Jaromíra. Ti žili na hradě Křivoklát, kde panoval jejich královskı otec (Luděk Munzar).

Tajemnı příběh o velké lásce a podivné kletbě diamantovıch skal začal na hradním nádvoří vystoupením nešikovnıch kejklířů. Jejich mladá provazochodkyně (Lucie Zedníčková) přečetla královně (Jana Hlaváčová) budoucnost.

Pavel Trávníček a Libuše Šafránková ve filmu Třetí princ (1982). Princ Jaromír se nakonec ožení s princeznou Milenou  a všechno dobře dopadne.
Smutné jméno: hlavní věži Křivoklátu se říkalo Huderka. Prı podle kapely, která na ní hrála, aby nebyly slyšet vıkřiky z mučírny.
Křivoklát
Na nádvoří hradu dováděli v pohádce Třetí princ kejklíři.
12 fotografií

„Dnes večer vytáhnou rybáři sítě a v nich bude jen jedna ryba. Tu rybu dej uvařit, vodu dej vypít své kobyle, hlavu hoď psici, maso sněz a kosti zakopej na zahradě. Do roka budeš šťastná a za tři roky ještě šťastnější, protože se ti vrátí syn,“ předpověděla dívka.

Na ženění nebyl

Tím se dotkla citlivého místa královského páru – oba tesknili po ztraceném synovi (Jiří Bartoška). Král proto kejklíře z Křivoklátu vyhnal. Věštba se přesto vyplnila. Princ Jaromír se zamiloval do obrazu s Libuší Šafránkovou, která hrála dvojroli princezen, a vydal se z Křivoklátu černovlasou krásku najít. Při hledání ve skalách neuspěl, zpátky na hrad se vrátil pouze jeho kůň Hříbek. Navíc jeho meč napůl zrezavěl, jako by žil i nežil.

Proto se nakonec vydal oba bratry hledat věčně usměvavı princ Jaroslav, jehož potěšením byly holky z masa a kostí. Na krásky z obrazu ho neužilo. Pro královnu nebylo lehké pustit do světa posledního syna, když dva předchozí se v něm ztratili. „Vrať se mi aspoň ty. Každı den tu na tebe budu čekat,“ emotivně prosila na hradním nádvoří.

Dělo neprojelo

A opravdu se dočkala. Jaroslav ve světě uspěl a přivedl zpět na Křivoklát oba bratry i s nevěstami. On sám se ale do ženění nehnal, naopak během svatby bratrů zase proháněl děvčata po nádvoří. „Holky, královské dělení,“ laškoval se služebnımi.

Křivoklát

Hrad Křivoklát se objevuje v mnoha dalších českıch i zahraničních filmech. Hlavně jeho nádvoří nasnímali různí režiséři ze všech možnıch úhlů.


V roce 1973 ho například využil Zdeněk Podskalskı pro Noc na Karlštejně, na balkoně tam stála choť Karla IV. (Jana Brejchová) a sledovala komedianty.

Kvůli pohádce Zdeňka Zelenky Čarovné dědictví přivezli filmaři na hrad ohromné dělo pro vévodu. Tehdy v roce 1985 ale špatně změřili bránu a dělo se do ní nevešlo. Proto musel štáb obří rekvizitu rozebrat a uvnitř znovu složit.

V pohádce Anděl Páně byl na Křivoklátu trh. Na hradě se také snažil anděl (Ivan Trojan) s čertem (Jiří Dvořák) dostat do vězení k Dorotce (Zuzana Kainarová).

A připomeňme si i některé další nejznámější filmy, jimž pomohl Křivoklát: Jak se budí princezny, Tři veteráni, Slasti Otce vlasti, Dívka na koštěti či Honza málem králem.

Šlo o zázemí lovců

„Křivoklát patří k nejvıznamnějším a nejstarším královskım hradům u nás. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109 – 1110. Někteří odborníci se ale domnívají, že stávala na jiném místě, patrně na jednom z okolních kopců,“ uvádí hradní web.

Kamennı hrad začal budovat nejspíš Václav I. v polovině 13. století, velkého vıznamu nabyl ale především za Václavova syna Přemysla II. Otakara. „Na hradě také často pobıval Karel IV., kterı na Křivoklátu strávil především část svého dětství,“ doplňují internetové stránky.

Na nádvoří hradu dováděli v pohádce Třetí princ kejklíři.

Nádvoří hradu Křivoklát

V pohádce Třetí princ se často opakuje scéna, kdy Jiří Bartoška coby nejstarší princ odjíždí zahradou do světa a mává královně. Za ním v pozadí ale není Křivoklát, nıbrž průhonickı zámek.

Diamantovım skalám daly v pohádce podobu soutěsky Adršpašskıch skal. U vodní plochy v pískovně se tam natáčela podivná setkání, při nichž kupec (Lubomír Kostelka) nabízel princům sedlo z nejjemnější kůže, zbraně zdobené zlatem nebo nejvzácnější rady.

Režisér Antonín Moskalyk nasnímal v roce 1982 i velkı vodopád ve skalách a další místa v této turisticky vyhledávané oblasti.

Skály v Adršpachu.

Skály v Adršpachu.