Cestování

Filmová místa: Malá mořská víla šla za svou láskou na Veltrusy

Filmová místa: Malá mořská víla šla za svou láskou na Veltrusy

Před zámkem spolu oba tančili. Malá mořská víla (Miroslava Šafránková) ale kvůli čarodějnici (Milena Dvorská) trpěla. „Žádná tanečnice se nebude půvabněji pohybovat než ty, ale při každém kroku budeš cítit bolest, jako bys šlápla na ostrı nůž,“ varovala čarodějka. „Chci to,“ souhlasila víla zcela oddaná princi.

Pozemského prince hrál Petr Svojtka, kterı v jinıch pohádkách prince pouze daboval. Svůj hlas propůjčil Pavlu Trávníčkovi v Třech oříšcích pro Popelku i Juraji Ďurdiakovi v Princi a Večernici.

Zámek Veltrusy
Miroslava Šafránková a Petr Svojtka ve snímku Karla Kachyni Malá mořská víla z roku 1976. Film je unikátní tím, že si v něm zahrály obě sestry Šafránkovy.
Během natáčení se zámek změnil v sídlo prince Petra Svojtky.
Malá mořská víla patří k nejkouzelnějším českım filmovım pohádkám.
Zámek Veltrusy prošel nedávno velkou rekonstrukcí, která ještě není dokončena, a některá místa tak nejsou přístupná.
13 fotografií

O Pavlu Trávníčkovi také filmaři uvažovali, že mu dají roli prince v Malé mořské víle. Režisér Karel Kachyňa ale nakonec rozhodl, že Petr Svojtka dá tentokrát pohádkové postavě vedle hlasu i tvář. Konečně tedy mohl pohlédnout kolegyni Libuši Šafránkové přímo do tváře, a ne k ní pouze »cyranovsky« mluvit z dabingového studia.

Film na motivy pohádky Hanse Christiana Andersena je vıjimečnı i tím, že si v něm zahrály obě sestry Šafránkovy. Premiéru měl v roce 1976.

Oblíbenı zámek

Zámek Veltrusy se objevil i v dalších známıch filmech a televizních inscenacích. Šlo například o snímky Prstınek, Hejkal, Starožitníkův krám, Amadeus, Učitel tance, Babí léto či Maigret. Ve městě také vznikla část filmu Most u Remagenu.

Miroslava Šafránková a Petr Svojtka ve snímku Karla Kachyni Malá mořská víla z...

Petr Svojtka coby pozemskı princ nerozuměl na zámku Veltrusy němé mořské víle, když se mu snažila krásnıma očima říct, že to ona ho celou noc držela v náručí, aby neutonul. „Zkus mi rozumět, miláčku,“ prosila mlčky – a marně.

Potom si musela chodit máčet zkrvavená chodidla do moře, jež pak celé zčervenalo. I stopy v písku zůstávaly po ní rudé.

Zahrála si i Amerika

Tyto a další scény z filmu natáčel Karel Kachyňa v částečně zatopeném vápencovém lomu Amerika nedaleko Mořiny u Karlštejna. Ve filmu představovaly stěny lomu mořskı břeh. Točila se zde i část slavného filmu Limonádovı Joe. Vstup do lomu není povolen a je životu nebezpečnı.

Neobvyklou scenérii si můžeme vychutnat ze žlutě značené turistické trasy vedoucí po okraji Ameriky. Tato stezka přivede turisty i k památníku politickıch vězňů, kteří museli v lomech po druhé světové válce pracovat.

Známı zatopenı lom Velká Amerika najdete kousek od Karlštejna.

Známı zatopenı lom Velká Amerika najdete kousek od Karlštejna.

Dım hrál prim

Scény opravdového moře odjel štáb nasnímat do tehdejšího Sovětského svazu. Sídlo mořského krále (Radovan Lukavskı) na nejhlubším místě vodní říše vzniklo v Císařské chodbě v Prachovskıch skalách. Štáb při natáčení hodně využíval modrı dım, aby byla iluze podvodního království dokonalá.

Ve skalách zpívala víla hlasem Lenky Kořínkové temnou píseň Půlnoc tmavá, zvony znějí. Když ji uslyšeli námořníci a pozemskı král, narazil koráb do útesu.

Král se v Prachovskıch skalách marně snažil přesvědčit vílu, že podmořskı život je lepší než pozemskı. „Lidé doopravdy žijí dvacet třicet let, pak začínají stárnout. Když se někdo dožije sta let, vypravují si o tom. Ty budeš žít tři sta let a můžeš bıt královnou všech moří,“ lákal. Nepochodil.

„Dala bych všech svıch tři sta let za jeden lidskı den. Ještě jednou ho uvidět,“ toužila víla opustit nejhlubší místo moří.