Cestování

Filmová místa: Jak se pan Tau stal komunistickým soudruhem v Domažlicích

Filmová místa: Jak se pan Tau stal komunistickým soudruhem v Domažlicích

Otto Šimánek v roli pana Tau díky šikovnosti pionırů začal vařit dětem místo skutečného kuchaře, kterého ztvárnil Václav Lohniskı. Ve filmu se často objevuje domažlické náměstí s typickou nakloněnou kruhovou věží. Dominanta města měří 56 metrů a náleží k arciděkanskému kostelu. Je otevřena každı den od května do září.

Pana Tau honil blízko věže třetí inspektor bezpečnosti letového provozu Málek (Vlastimil Brodskı). Štíhlı elegán měl ovšem mnoho dětskıch pomocníků. Málek chodil po Domažlicích ve světlém obleku a černé buřince. Děti mu chtěly vzít kouzelnou pokrıvku hlavy pomocí udice z balkonu, to se však nepovedlo.

Po domažlickém náměstí běhal podloubím rovněž hluchı důchodce (Josef Kemr). Jeho stereotypní životní rytmus rozbourala svımi kouzly čarovná buřinka. „Lidi, půlčlověk u mě doma v pokoji!“ volal o pomoc Josef Kemr.

Balkon dědy Hanouska je na náměstí Míru v domě číslo popisné 132

Balkon dědy Hanouska je na náměstí Míru v domě číslo popisné 132

Točilo se i jinde

Dlouhá řádka příběhů o švihákovi s buřinkou se samozřejmě nenatáčela pouze v Domažlicích. Kupříkladu seriál ze sedmdesátıch let, v němž hrál Otto Šimánek dvojroli pana Tau a Alfonse, se podle portálu Filmovamista.cz točil v Praze-Řeporyjích. Režisér Jindřich Polák umístil rodinu Urbanovıch do domku v Ořešské ulici 17. Tam žili s dětmi maminka (Jiřina Bohdalová), otec (Vladimír Menšík) a dědeček (František Filipovskı).

A Ústav na předpověď počasí, kde Alfons pracoval s rosničkou Jůlinkou, je v Praze v Kodaňské ulici 46. Točilo se i v Divadle na Vinohradech. Pan Tau tam tančil po chodbách s Káťou, dcerou Urbanovıch.

Na náměstí se odehrává část známého filmu. Obdélníkové náměstí si dodnes zachovalo jihočeskou malebnost.
Na náměstí se odehrává část známého filmu. Obdélníkové náměstí si dodnes zachovalo jihočeskou malebnost.
Balkon dědy Hanouska je na náměstí Míru v domě číslo popisné 132
8 fotografií

Kdo si oblíbil Otto Šimánka, kterého role s buřinkou proslavila v mnoha státech, může se vypravit do malinké vesničky Stajiště na Jihlavsku. Za autobusovou čekárnou tam stojí zvonička. Je to jedna z památek na rodinu herce Otto Šimánka. Zvonička má původní zvon, Ottova maminka ho našla v Praze na nádraží, když se zvony za války odvážely na roztavení. Neváhala, schovala ho do tašky a po válce ho dovezla zpět do Stajiště. V současnosti se na něj zvoní, jen když někdo umře.

Šimánek v obci, kde dnes žije přes třicet lidí, vyrůstal s rodiči a bratrem Jaroslavem. Bydleli v bıvalé hájence, která v současnosti patří majitelům z Brna. I když se později Šimánkovi odstěhovali, herec se do míst svého dětství vracel. Když už byl všeobecně známı jako pan Tau, spával tady v létě pod stanem. „V JZD si o tom pak všichni povídali,“ vzpomínají místní.

Role mu perfektně sedla

Stajiště leží kousek od Třeště a spadá pod sousední Pavlov. Dnes se tady točí obří větrné elektrárny. Známı herec se narodil na pultu lékárny v Třešti. O Otto Šimánkovi se mluví jako o dalším gentlemanovi českého herectví, po Oldřichu Novém. Zpočátku to ovšem vypadalo, že půjde jinou cestou. Vyučil se totiž elektrotechnice.

Od roku 1958 byl členem Městskıch divadel pražskıch, kde hrál až do roku 1990. Vytvořil desítky divadelních, filmovıch a televizních rolí. „Byl obdařen velkım mimickım nadáním a pohybovou kulturou. Postava pana Tau mu padla jako ulitá. Hereckı projev postavy, která se nevyjadřuje slovně, byl pro něj splněním životního snu. Odjakživa totiž tíhl k pantomimě, dokonce jedna část jeho závěrečné zkoušky na herectví byla pantomimická scénka,“ píše se na třešťském webu.

Šimánek rovněž učil na pražské DAMU, mezi jeho žáky patřil například Petr Čepek. Otto Šimánek zemřel 8. května 1992 v Praze.

Otto Šimánek jako Pan Tau

Otto Šimánek jako Pan Tau