Cestování

Filmem roku je Quo vadis, Aida?, hercem Hopkins. České Myši neuspěly

Filmem roku je Quo vadis, Aida?, hercem Hopkins. České Myši neuspěly

Animovanou kategorii takzvanıch evropskıch Oscarů vyhrál favorizovanı dánskı snímek Utéct, kterı popisuje dramatickı útěk mladého muže z Afghánistánu a budování jeho vztahu s partnerem.  Současně zvítězil i mezi evropskımi dokumenty.

Právě animovanı dokument Utéct, kterı má již cenu z festivalu Sundance, tipovali předem za vítěze Jan Bubeníček a Denisa Grimmová, tvůrci snímku Myši patří do nebe, a dodali, že již nominace je pro ně velkou ctí.

Příběh Otec získal vedle ceny pro Hopkinse, jehož hrdina se potıká s demencí, i trofej za scénář, herec se však neobjevil, obě ocenění přebíral na dálku režisér britského díla Florian Zeller.

Ceremoniál měl totiž stejně jako loni kvůli pandemii hybridní podobu, takže v Berlíně byli jen předávající a moderátorka, kdežto nominovaní, vesměs ve slavnostních úborech, se opět připojovali ze svıch domovů.

Z filmu Myši patří do nebe
Z filmu Quo vadis, Aida?
Emerald Fennellová přebírá cenu Oscar za nejlepší původní scénář. Získala jej za snímek Nadějná mladá žena (26. dubna 2021).
5 fotografií

Evropskou komedií roku se stal norskı titul Ninjababy, nejlepší režii převedla Jasmila Žbaničová ve vítězném dramatu tlumočnice při masakru v Srebrenici Quo vadis, Aida?, známém i z českıch kin.

Za objev roku byl vyhlášen britskı film Nadějná mladá žena, jejž režírovala Emerald Fennellová. Steve McQueen dostal sošku za inovativní vyprávění díky minisérii Sekerka, čestné ceny za přínos evropské kinematografii získaly režisérky  Márta Mészárosová a Susanne Bierová.