Cestování

Film o Kriegelovi musí měnit obsazení, Medvecká i Donutil role odmítli

Film o Kriegelovi musí měnit obsazení, Medvecká i Donutil role odmítli

„Producent Miloslav Šmídmajer mě s nabídkou na roli manželky Františka Kriegela oslovil dvakrát. Poprvé před čtyřmi lety, kdy měl film režírovat Ivan Fíla, a podruhé letos v červnu, kdy vyměnil režiséra. Zatímco první nabídku jsem přijala, tu druhou, vzhledem ke všem okolnostem, které vznik díla provázely, jsem odmítla,“ potvrdila pro iDNES.cz Medvecká.

Podobně se vyjádřil Donutil. „Nevěděl jsem ani, za koho původního režiséra vyměnili, a je mi to v podstatě jedno. Roli Husáka pro mne napsal Ivan Fíla a napsal ji krásně, tomu jsem se také zavázal, že v jeho režii ji budu hrát. Každému jinému řeknu ne. Soudům mezi Fílou a producentem nerozumím, ale morálně je pro mne zásadní, že když jednou něco slíbím, tak to neměním,“ prohlásil Donutil.

Ivan Fíla s herečkou Táňou Medveckou a místopředsedkyní Senátu Miluší Horskou
Tomáš Töpfer a Ivan Fíla
František Kriegel vypadal na svém posledním snímku ze Žďárskıch vrchů, kterı byl pořízen v srpnu roku 1979, pohodově. Krátce poté ale dostal infarkt.
4 fotografie

Z původní trojice plánované autorem scénáře Fílou tak v projektu, kterı převzal režisér Petr Nikolaev, zůstal jen Tomáš Töpfer, představitel Kriegela, kterı přitom v minulosti Fílu v jeho sporu podporoval. Na otázky nyní nereaguje.

Podle informací iDNES.cz už vznikají první záběry v Kyjevě, kterı představuje Moskvu roku 1968, hlavní natáčení se má odehrát v létě.

Soud mezi Fílou, kterı hrozí předběžnım opatřením, pokud svůj scénář nebude točit sám, a Šmídmajerem, kterı jej z postu režiséra odvolal, byl na žádost producenta opět odročen.

Ani producent nechce sdělovat podrobnosti. „Pokud nebudeme na filmu pracovat, nenatočí se nikdy. A médiím vše oznámíme, až bude čas,“ vzkázal pouze Šmídmajer. Příští soudní stání se má konat 16. prosince.