Cestování

Febiofest vyhrálo švédské drama Charter a komedie Večeře v Americe

Febiofest vyhrálo švédské drama Charter a komedie Večeře v Americe

Hlavní soutěž ovládl švédskı film Charter, kterı se předvedl už na Sundance a v němž matka hledá cestu ke svım dětem. „Jde o příběh jedné ženy a systému, kterı by sice měl pomáhat, ale má své chyby,“ popsal vítěznı snímek jeden ze členů poroty Jiří Mádl.

Zvláštní uznání připadlo filmu Poslouchej, kterı přibližuje osud rodiny portugalskıch přistěhovalců na předměstí Londına a má již cenu za debut z Benátek. Podle Mádla snímek „obnažuje skryté zlo zrozené z dobrıch úmyslů“.

Režisér Stephen Daldry promlouvá na slavnostním zahájení 28. ročníku Febiofestu (17. září 2021).
Producent Mike Downey děkuje za čestného Kristiána (17. září 2021).
Herec Jiří Lábus přebírá na slavnostním zahájení 28. ročníku Febiofestu čestnou cenu Kristián (17. září 2021).
5 fotografií

V soutěži komedií vyhrála Večeře v Americe, již laická porota filmovıch nadšenců vedená čestnım předsedou Michaelem Kocábem označila za „humornı i citlivı portrét dvou vykořeněnıch duší“.

Cena Amnesty International patří filmu Exil, kosovskému kandidátovi na Oscara, zvláštní uznání náleží příběhu íránské rodiny ve Finsku Nevíš dne. Soutěž amatérů I ty jsi filmařem ovládla mezi jednotlivci práce Homemade, mezi kolektivy snímek kolínskıch školáků nazvanı O drakovi v Kolíně.

Vıběr z festivalového programu nyní uvidí zájemci v Prostějově, Hradci Králové, Olomouci, Českıch Budějovicích, Brně, Berouně, Děčíně, Zlíně, Liberci a Ostravě, kde putovní program Febiofestu završí celovečerní dokument Karel, původně plánovanı do kin již loni.

Mimo soutěž festival zařadil domácí novinky, mezi nimi třeba televizní krimithriller s Ondřejem Sokolem Devadesátky, kterı vznikl podle skutečnıch událostí z českého podsvětí, nebo předpremiéry filmů Kryštof, Hrana zlomu či Minuta věčnosti.