Cestování

Dvaja. Jak Žbirka s Gombitovou hráli v muzikálu Neberte nám princeznu

Dvaja. Jak Žbirka s Gombitovou hráli v muzikálu Neberte nám princeznu

Moderní televizní verze pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků vypráví o dívce, kterou její rodiče přehlížejí, takže jednou v matčinıch šatech uteče z domova,  zabloudí na zámek, kde sídlí dětskı domov, a unavená tu usne. Když ji najde sedm chlapců, považují ji za princeznu a schovají ji.

Vedle Žbirky a Gombitové si v příběhu zahráli Luděk Sobota, Petr Nárožnı, a také Marie Rottrová, kterou nadchla hudba Deža Ursínyho.

Však také písničky z muzikálu kolovaly mezi lidmi v nahrávkách na magnetofonu, plánovaná deska totiž tehdy nevyšla a vydána byla až po dvaceti letech. Následovala pak i divadelní verze snímku.

Z muzikálu Neberte nám princeznu
Miro Žbirka v muzikálu Neberte nám princeznu
Marie Rottrová v muzikálu Neberte nám princeznu
Marika Gombitová v muzikálu Neberte nám princeznu z roku 1981
5 fotografií

K projektu se váže řada legend - jak těžko se prosazovalo obsazení Rottrové i titul se slovem princezna, jež prı režimu evokovalo feudální éru, jak režisér Martin Hoffmeister zvažoval, zda si mohou dovolit scénu, v níž děti přemohou příslušníka dobové Veřejné bezpečnosti. Žbirka po čase prozradil, že si při natáčení v chladném zámku tajně přilévali do čaje rum.

Ve svém hereckém debutu zpíval Žbirka vedle duetů s Gombitovou písně Dvaja či To ste vy. Muzikál Neberte nám princeznu vyšel rovněž na DVD, kde jej doplňuje záznam zpěvákova vystoupení se skupinou Limit na Bratislavské lyře 1982 a Žbirkův komentář k restaurování kultovního filmu.