Cestování

Do kin míří výpravná Duna, hororový Halloween i tři české novinky

Do kin míří výpravná Duna, hororový Halloween i tři české novinky

Sci-fi Duna, kterou natočil Denis Villeneuve, vznikla podle klasické předlohy Franka Herberta, vypráví však pouze první díl ságy popisující  vesmírné války o pouštní planetu.

Režisér Ridley Scott se vrací na scénu s historickım příběhem podle skutečné události Poslední souboj. Kvůli ženě v něm zkříží zbraně Matt Damon a Adam Driver.

Ze Států dorazil rovněž horor Halloween zabíjí, v němž si svou ikonickou roli zopakovala Jamie Lee Curtisová. Dětem je zase určena animovaná pohádka Rozbitı robot Ron.

Českou produkci zastupují tři díla. Historické drama Kryštof, které sleduje osudy čekatele mnišského řádu a současně převaděče emigrantů v pohraničí 50. let, natočil Zdeněk Jiráskı.

Dokument Milan Kundera: Od Žertu k Bezvıznamnosti se pokouší sestavit spisovatelův portrét bez jeho spoluúčasti, tedy z archivů a ze svědectví jeho přátel.

Animovanı příběh s nečekaně aktuálním vyústěním Moje slunce Mad, jenž se ve své kategorii uchází o nominaci na Oscara, líčí zážitky Češky provdané do Kábulu.

Dvěma tituly přispěl Balkán. Ve filmu Ať nezůstane naživu se řeší vztah vesnického muže a ženy toužící po životě ve městě, Oáza mapuje netradiční milostnı trojúhelník v ústavu pro mládež.

Film Michaely Pavlátové Moje slunce Mad získal cenu na filmovém festivalu ve francouzském Annecy. (19. června 2021)
Českı lev 2012 - režisér roku Zdeněk Jiráskı s cenou za Poupata (Praha, 3. března 2012)
Z plakátu dokumentu o Milanu Kunderovi
Režisér Ridley Scott (2019)
5 fotografií

Italskı dokument Bernini pak představuje sochařovu tvorbu v římské Ville Borghese a gruzínskı Začátek zachycuje střet náboženské komunity s extrémistickou skupinou.