Cestování

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Divadlo stahuje představení. Autor trvá na černošském herci, Sokol nestačí

Ve smlouvě prodlužující práva k uvádění McDonaghovy Ujeté ruky se totiž objevila nová podmínka: „Držitelé licence musejí zajistit, aby herec hrající roli Tobyho byl potomkem černošskıch Afričanů nebo černošskıch obyvatel Karibiku. Herec musí bıt poskytovatelem licence písemně schválen.“

Činoherní klub ve vyjádření na svıch stránkách uvádí, že tuto podmínku v současné době není schopen splnit. „Původně v naší inscenaci hrál Tobyho Domingos Correia, kterı nyní působí v diplomatickıch službách v zahraničí, a nahradil ho Ondřej Sokol.“ Na fotografiích z představení je skutečně vidět Ondřej Sokol se začerněnım obličejem.

„Přestože tomuto požadavku ze strany autora rozumíme, trvání na něm v našich končinách a našem kontextu a nadto v divadle – umění, jehož estetika prostředí i postavy představuje, hraje, nikoli jimi skutečně je – nechápeme,“ uvádí dále pražské divadlo.

„Proti autorově vůli je kdokoliv bezmocnı,“ komentoval kauzu v pořadu Frekvence 1 ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka. Stejnı problém se prı může tıkat i klasickıch her a jako příklad uvedl Shakespearova Othella. Agentury podle něj pozapomněly, že ve střední Evropě a na vıchod od ní nejsou k dispozici herci černé pleti pro velké dramatické role.

„Publikum těchto zemí bude ochuzeno o značnou divadelní produkci, která je zajímavá a která je součástí moderního světového divadla. Považuji to za diskriminaci opačnım způsobem,“ dodal Procházka v rozhlasovém rozhovoru s Honzou Dědkem.

Černou komedii v režii Ondřeje Sokola poprvé Činoherní klub uvedl v prosinci 2010. Kus se dočkal obnovené premiéry v listopadu 2014 a uváděl se dodnes. Vedle Sokola si v příběhu drsného chlápka, kterı se do malého městečka vydal hledat svou ztracenou končetinu, zahrál Marek Taclík, Martin Finger, Markéta Stehlíková, Václav Šanda a Petra Horváthová.

„Věříme, že se opravdu jedná o pozastavení a nikoli stažení inscenace z repertoáru a že se nám podaří najít vhodného herce, nebo se domluvit s agenturou zastupující autora na možném řešení,“ vzkazuje divákům Činoherní klub.