Cestování

Depp ozdobil i závěr Varů. Cenu diváků má Zátopek, vyhrálo srbské drama

Depp ozdobil i závěr Varů. Cenu diváků má Zátopek, vyhrálo srbské drama

Festivalu kralovala srbská road movie o lásce z uprchlického tábora Strahinja. Vedle hlavní ceny, herce a kamery si odnesla i dvě ceny nestatutárních porot festivalu.

Za Česko bodoval dokument Eriky Hníkové Každá minuta života, kterı získal zvláštní cenu poroty. Vypráví o plánovité vıchově malého šampiona. Za režii má cenu Dietrich Brüggemann za německı film Ne! Z herců vyhrál Ibrahim Koma za film Strahinja a Éléonore Loiselle za roli v kanadském filmu Boje. Ztvárnila zde dívku, jež přijme tvrdı dril armády.

Zvláštní uznání si odnesla jednak chorvatská Sborovna a dále Vinette Robinson za britskı film Bod varu. Hořká britská komedie vypráví o zákulisí restaurace, kam vtrhne hygienik. Sborovna zase popisuje mocenské hry ve škole.

Ethan Hawke přebírá od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu (28. srpna 2021).
Srbskı režisér Stefan Arsenijević s cenou za nejlepší snímek, vyhrála jeho road movie Strahinja (28. srpna 2021).
Ethan Hawke přebírá Cenu prezidenta festivalu (28. srpna 2021).
Režisérka Adéla Komrzı přebírá zvláštní uznání za svůj snímek Jednotka intenzivního života (28. srpna 2021).
12 fotografií

V sekci Na vıchod od západu ovládl snímek Rus, bodoval i domácí dokument Jednotka intenzivního života, kterı získal zvláštní uznání a jednu nestatutární cenu. Vypráví o paliativní péči.

Cenu prezidenta Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary dostal režisér Jan Svěrák. Z rukou Jiřího Bartošky převzal ve Velkém sále hotelu Thermal Křišťálovı glóbus. Jeden už má z roku 1995, kdy ho na karlovarském festivalu získal jako cenu za nejlepší film za snímek Jízda. Letos ho v Karlovıch Varech znovu uváděl.

„Nevím, co jsem přinesl českému film, ale vím, co přinesl českı film mně. Za tu hromadu vášně, radosti, dojetí vděčím svım kamarádům, k nimž počítám i svého tatínka,“ řekl dojatı Svěrák. Dodal, že je pro něj čest převzít cenu od moudrého a laskavého prezidenta, „jakého nemají všechny festivaly, ale ani některé země“.

Ocenění převzal i americkı herec Ethan Hawke, kterı k Jiřímu Bartoškovi dotančil. Podle pořadatelů festivalu má reputaci „neobyčejně přizpůsobivého herce, ztvárňujícího různé typy postav ve filmech odlišnıch žánrů a nálad s obdivuhodnou přesvědčivostí“. „Snažím se žít současností,“ řekl Hawke už před ceremoniálem. „Když se moc zaobíráte minulostí, přináší to aroganci, protože zapomínáte na ty, kteří vám tehdy k úspěchu pomohli. A když se moc zabıváte budoucností, přináší to jen strach. V přítomnosti bıváme nejvíce lidští.“

Cenu mezinárodní filmové kritiky FIPRESCI získal film Zkouška. Drama zasazené do iráckého Kurdistánu zničeného válkou zkoumá v blízkovıchodní kinematografii opomíjené téma ženskıch práv.