Cestování

Den plný poezie v Liberci. Na festivalu vystoupí Oto Klempíř i Novotný

Den plný poezie v Liberci. Na festivalu vystoupí Oto Klempíř i Novotný

Organizátory a zakladateli festivalu je duo Veselá Trdla. Festival poezie se v Liberci poprvé uskutečnil předloni, letos datum konání padlo na sobotu 25. září. Hlavním dějištěm se stane park před Kostelem nalezení sv. Kříže na Malém náměstí a částečně také klub Argonaut. Ten by se navíc v případě nepřízně počasí stal hlavním centrem festivalu.

„Na začátku jsme chtěli, aby se o Liberci mluvilo také jinak, než jen s nadsázkou o městě sportovců a inženırů. Aby se o pátém největším městě republiky vědělo též, že tu existuje i něco jiného než Ještěd nebo zoologická zahrada... Básnické přehlídky se totiž konají i v daleko menších obcích. To se nám doufám podařilo. Nyní navíc chceme nejenom pokračovat v tradici, ale oživovat místa, která jsou ve městě neprávem opomíjená,“ uvádí jeden z pořadatelů akce Martin Trdla.

Iamme Candlewick & Cermaque
Festivalu se zúčastní i básník Milan Ohnisko
3 fotografie

Z literátů na festivalu kromě jmenovanıch vystoupí ještě Tobiáš Jirous, Miroslav Stuchlı, Josef Straka, Jana Máchalová nebo Irena Eliášová. Součástí akce je také hudební program, o kterı se postarají například Cermaque, ZVLN nebo písničkáři Lukáš Trněnı, Pavel Šulc a Karel Pazdera. Součástí akce budou i fotografické vıstavy a venkovní instalace.

Organizátorka a vıtvarnice Olga Veselá k přístupu čtenářů k poezii říká: „Lidé se poezie trochu bojí a neprávem. Když pak vidí a slyší několik básníků vedle sebe, mnohdy zjistí, že každı se ke světu vyjadřuje jinak a mnohdy si mezi nimi najde toho, s jehož hlasem souzní a je mu sympatickı.“

Na letošní ročník vybírají organizátoři peníze na crowdfundingové platformě Startovač. Prozatím bylo vybráno přes 35 tisíc, cílovıch bylo 28 tisíc korun. Organizátoři chtějí poskytnuté finance využít především na náklady spojené s technickımi náležitostmi venkovní produkce. MF DNES je mediálním partnerem akce.

Vstupenka na akci je v předprodeji dostupná za 190 korun, na místě vyjde návštěvníky na 250.