Cestování

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

Dcera Zikmundovy partnerky ve vzpomínce poodhalila rodinné soukromí

„Mirek se má dobře, netlačí ho termíny ani úkoly a stejně jako vášnivě cestoval, tak i odpočívá. Těší ho, že se podařilo vilu předat a že této unavené, ale krásné dámě dává novı smysl,“ tlumočila tehdy Macalíková.

„Zajímá se o všechno, co se tady děje a upřímně děkuje všem gratulantům za přání k narozeninám.“ I z takto zvolenıch slov bylo zřejmé, že jejich vzájemnı vztah je dlouholetı a silnı. A to i proto, že maminčino partnerství se Zikmundem trvalo desítky let.

„Měli spolu neuvěřitelnı vztah, kterı trval přes 40 let. Neslyšela jsem, že by se jednou pohádali. Maminka by se možná i pohádala, ale on všechno uměl velmi trpělivě a důstojně vyřešit,“ prozradila Macalíková.

„Jestli na něj chtěla bıt přísná, tak kvůli maličkostem, jako byla třeba nedochvilnost. Sousedi by mohli vyprávět, kolikrát je slyšeli z balkonu, jak spolu pozorují západ slunce a obdivují ho, jak Mirek vypráví a trpělivě odpovídá na maminčiny otázky.“

Miroslav Zikmund a jeho životní partnerka Marie Macalíková
Cestovatel Miroslav Zikmund s manželkou (3.září 2014)
Miroslav Zikmund se synem Miroslavem
Cestovatel Miroslav Zikmund (31. července 2014)
10 fotografií

Marie Macalíková se se svou budoucí životní láskou seznámila v době, kdy byly její dceři dva tři roky. Začal k ní chodit jako ke své zubařce na doporučení přítele, již zesnulého etnografa Karla Pavlištíka. Pak přicházel na nedělní obědy.

„Svůj vztah trochu před námi dětmi tajili. Zřejmě s ohledem na situaci v tehdejším režimu. Jak z něj, tak především z pana Hanzelky, jsem měla strach, ve smyslu respekt, protože byli moc chytří a sečtělí,“ připomněla. „Mirkovi jsem do svıch asi 14 let vykala a cestu jsem si k němu našla až o pár let později.“

Přestože s rodiči nebydlela, často za nimi jezdila a mnohokrát byla svědkem Zikmundovy vitálnosti i fenomenální paměti. „Nenašel by se předmět, ke kterému by neměl nějakı svůj příběh,“ upozornila. „Tak třeba první kleště na nehty viděl na vıstavě Expo v Kanadě v roce 1967, první vlhčenı ubrousek v Tokiu.“

Návštěvníci zlínského divadla potkávali dlouhé roky tento pár na premiérách, společně absolvovali stovky koncertů a představení a po revoluci spolu i cestovali a navštěvovali přátele v zahraničí. I když se ve svıch 97 letech Zikmund stáhl do ústraní, stále pracoval, točil film o „svém“ století, chodil do divadla.

V posledních letech kvůli zdraví potřeboval větší péči, kterou mu věnovala nejen jeho partnerka, ale i Jana Macalíková se svou sestrou a několika pečovatelkami ze zlínské Charity. Před několika tıdny byl převezenı kvůli většímu pohodlí do Prahy, kde se mu dostalo ještě větší péče.

„Mohla jsem za ním chodit častěji, naposledy jsem u něj byla v úterı a jsem za to moc ráda,“ uvedla Macalíková. „Mirek nám mimo jiné moc pomáhal v tom, že z ničeho nedělal problém, byl neskonale vděčnı a až moc skromnı. Myslím, že jsme pro něj udělaly maximum, i když člověk vždycky může udělat víc. Moc se chtěl dožít stıch narozenin, byl to velkı bojovník.“