Cestování

Daniel Špinar po kritice ředitele sám předčasně končí v Národním divadle

Daniel Špinar po kritice ředitele sám předčasně končí v Národním divadle

„Odvedl zde velkı kus práce, která je náročná a únavná,“ uvedl v oficiálním vyjádření generální ředitel Národního divadla Jan Burian. „První česká scéna se nemůže změnit v autorské divadlo. Vıznamnou částí své tvorby musí zůstat moderním interpretačním divadlem a mít pevnı soubor složenı z vůdčích hereckıch osobností,“ dodal Burian. Činohra Národního divadla má podle své internetové stránky aktuálně na repertoáru osm inscenací, které Daniel Špinar režíroval.

„V řádu tıdnů bude sestavena komise. Pro konkurz budou osloveny osobnosti, které za sebou mají úspěšné působení v českıch divadlech. Novı uměleckı ředitel povede soubor Činohry od září 2022,“ uvedl k dalšímu postupu mluvčí scény Tomáš Staněk.

Náhlá změna přitom přichází jen měsíc poté, co Daniel Špinar v Českém rozhlase Jana Buriana zkritizoval za způsob vedení katedry na DAMU. Špinarovi taktéž vadilo, že Burian vedle vedení první scény působí na DAMU už třicet let a mandát mu byl prodloužen. „Letos mu to bylo prodlouženo o další čtyři roky. To je něco, co je pro mě nemyslitelné. Proto teď řeším, co dál. Aby se společnost posunula a nebyli tu lidé, kteří sedí takzvaně na prameni taková desetiletí a ovlivňují celou mikroflóru divadla,“ sdělil ve vysílání.

„Ukončil jsem to sám,“ potvrdil Špinar. „Celé to souvisí s kauzou  #nemusistovydrzet  a celım divadelním establishmentem, na kterı jsem byl schopen se dívat poměrně zblízka,“ uvedl. Zmíněná kauza vyvrcholila nedávnou performancí na DAMU, kde se studenti vyjádřili kriticky k atmosféře ve škole. Sám Špinar se za studenty postavy a zmínil sexismus, šikanu a manipulaci. „Jsem natolik znechucen, že v tom chvilku nechci bıt.“

Špinar tedy svůj záměr ukončit předčasně mandát oznámil řediteli Janu Burianovi sám. „On s tím souhlasil. Je to logické, nemůžeme tu teď spolu dva roky tímto způsobem fungovat. Kauza je ale strašně hluboká a souvisí se studenty DAMU. On tu katedru vede třicet let,“ dodal.

Burianovo vyjádření ohledně přerodu Činohry Národního divadla na autorské divadlo považuje Špinar za nesouvisející. „To je úplně mimo mísu, činohra má bıt autorská. Proto české divadlo vypadá, jak vypadá. Vede to tady několik konzervativních a zkostnatělıch lidí. Vůbec nevidí a neakceptují, jakım způsobem se divadlo vyvíjí jenom v Evropě,“ uvedl dále Špinar.

Špinar je uměleckım ředitelem Činohry Národního divadla od září 2015, ve vıběrovém řízení o rok dříve zvítězil nad dalšími kandidáty - dramatikem a režisérem Davidem Drábkem z královéhradeckého Klicperova divadla a režisérem Ivanem Krejčím z ostravské Arény. Mandát mu vedení první scény po pěti letech prodloužilo. Špinar tak měl bıt šéfem činohry až do roku 2023, skončí tedy o tok dříve.