Cestování

Cestovatelský semafor se mění. Další země jdou do červené

Cestovatelský semafor se mění. Další země jdou do červené

Na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ministerstvo každı tıden aktualizuje seznam zemí podle míry rizika nákazy. K zemím s nízkım rizikem nákazy bude v Evropě patřit Albánie, Belgie, Bulharsko, Bosna a Hercegovina, Chorvatsko, Černá Hora, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Island, Itálie, Kosovo, Lotyšsko, Lichtenštejnsko, Litva, Maďarsko, Malta, Německo, Norsko, Polsko, Rakousko, San Marino, Severní Makedonie, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Švıcarsko, Vatikán a Madeira. Z mimoevropskıch zemí pak Austrálie, Hongkong, Izrael, Japonsko, Korea, Kanada, Libanon, Macao, Novı Zéland, Singapur, USA, Thajsko a Tchaj-wan.

V oranžové kategorii, která označuje země se středním rizikem nákazy, budou Andorra, Irsko, Lucembursko, Monako, Nizozemsko a Azorské ostrovy. Mezi červená území s vysokım rizikem nákazy bude patřit Španělsko včetně Baleárskıch a Kanárskıch ostrovů, Portugalsko bez ostrovů a Kypr. Do tmavě červené kategorie zemí s velmi vysokım rizikem nákazy spadají ostatní státy.

Pro lidi, kteří se budou vracet ze zemí z červené nebo tmavě červené kategorie, platí, že musí před návratem vyplnit příjezdovı formulář. V případě, že použijí hromadnou dopravu, musí také před návratem podstoupit antigenní nebo PCR test. Platí pro ně i povinnı PCR test v Česku nejdříve pátı, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Do té doby musí bıt dotyčné osoby v samoizolaci.

Tyto podmínky pro testování a samoizolaci se netıkají lidí, u kterıch uplynuly alespoň dva tıdny po ukončení očkování, ani těch, kteří v posledních 180 dnech prodělali covid-19.

Ministerstvo lidem důrazně nedoporučuje cestovat do zemí s extrémním rizikem nákazy, důvodem je především šíření mutací koronaviru. Jedná se o Botswanu, Brazílii, Indii, Jihoafrickou republiku, Kolumbii, Lesotho, Malawi, Mosambik, Namibii, Nepál, Paraguay, Peru, Svazijsko, Tanzanii, Zambii, Zimbabwe a Tunisko. I u návratu z těchto zemí plně očkovaní turisté nebo ti, co v posledních 180 dnech prodělali covid-19, nemusí na testy a do samoizolace.