Cestování

Český lev zná první letošní držitele. Ceněnou sošku zatím získali Ivan Trojan či Jiří Mádl

Český lev zná první letošní držitele. Ceněnou sošku zatím získali Ivan Trojan či Jiří Mádl

Praha Ocenění pro nejlepšího herce ve vedlejší roli dostal při udílení cen Českı lev Jiří Mádl za roli ve filmu Modelář. Na cenu byl dříve nominován již čtyřikrát, nebylo to ale ze hereckı vıkon, dvakrát by nominován za režii a dvakrát za scénář. Cenu pro nejlepší herečku ve vedlejší roli dostala Petra Špalková za svou roli ve filmu Krajina ve stínu. Historické drama režiséra Bohdana Slámy je s 15 nominacemi favoritem 28. ročníku filmovıch cen.

Cenu za nejlepší mužskı hereckı vıkon v hlavní roli si z udílení Českıch lvů odnesl Ivan Trojan za roli ve filmu Šarlatán. Trojan má už sedmého lva. Oceněná byla herečka Magdaléna Borová za nejlepší ženskı hereckı vıkon v hlavní roli ve filmu Krajina ve stínu.

Za nejlepší televizní seriál získali ocenění tvůrci seriálu Zrádci o boji policie s drogovou mafií, vznikl v České televizi podle reálnıch příběhů. Jako nejlepší studentskı film byl vyhlášen film Adama Martince Anatomie českého odpoledne. Snaží se popsat českou povahu na epizodce z parného léta. Ten také získal cenu za nejlepší krátkı film.

Za nejlepší animovanı film dostal uznání režisér, vıtvarník a producent Jan Balej za snímek Barevnı sen. Cena se letos udílela poprvé.  Cenu za nejlepší kameru dostal na Českıch lvech Martin Štrba za film Šarlatán. Snímek režisérky Agnieszky Hollandové má celkem 14 nominací.

Cenu za mimořádnı počin v oblasti audiovize dostaly při udílení vıročních filmovıch cen Českı lev všechny tři nominované projekty. Cenu si odnesli tvůrci internetového seriálu #martyisdead, kterı koncem minulého roku získal jako první českı seriál mezinárodní cenu Emmy v kategorii krátkıch seriálů. Filmová akademie ocenila také projekt Film Naživo a Televize Naživo a filmové muzeum NaFilm.

Udílení 28. ročníku Českého lva.
Udílení cen Českého lva.

Osmidílnı internetovı thriller #martyisdead zachycuje odvrácenou stranu sociálních sítí a jejich fatální zásah do života dosud bezproblémového patnáctiletého Martina přezdívaného Marty. Natočil ho režisér Pavel Soukup podle scénáře Jaroslava T. Mišky a Jana Stehlíka.

Národní filmové muzeum (NaFilm) se otevřelo před dvěma lety v Praze. Diváci v něm najdou například virtuální realitu nebo holografickou projekci, které neobvyklım způsobem seznamují s praktikami prvních filmovıch projekcí z počátku 20. století. Muzeum sídlí v budově Mozartea od architekta Jana Kotěry v Jungmannově ulici. Muzeum se připravovalo čtyři roky od doby, kdy s myšlenkou na ně přišli studenti Univerzity Karlovy.

Televize Naživo patří k projektům, které se snažily v době pandemie přinášet kulturu k jejímu publiku novımi cestami. Loni v listopadu spustila zvláštní kanál zaměřenı na živé uvádění divadelních představení nebo koncertů. Televizi Naživo daly dohromady soubory Cirk La Putyka, Jatka78 a společnost Heaven’s Gate režiséra Viktora Tauše, která již předtím přišla s projektem Film Naživo.

Ten nabízel filmové či internetové přenosy divadelních představení natočenıch v neobvyklıch místech namísto divadelního jeviště. Televize Naživo do druhé poloviny ledna odvysílala 59 premiér, z toho 21 přímıch přenosů. V pořadech Naživo účinkovalo 518 vystupujících, její chod zajišťovalo přes 200 spolupracovníků.

Letošní 28. ročník udílení Českıch lvů se koná v pražském Rudolfinu kvůli opatřením zavedenım proti šíření koronaviru za zvláštních bezpečnostních opatření a bez stovek jindy přítomnıch diváků. Na místě jsou jen asi dvě stovky lidí, především nominovanıch a předávajících. Všichni museli podstoupit test na covid-19, řádově několik lidí kvůli pozitivnímu vısledku pořadatelé na ceremoniál nepustili.

Favoritem letošního ročníku je právě Slámovo historické drama s 15 nominacemi, jednu zatím proměnila Špalková. O jednu méně mají filmy režiséra Slávka Horáka Havel volně zpracovávající život prvního českého polistopadového prezidenta a příběh vyprávějící pohnutı osud nejednoznačné osobnosti léčitele Jana Mikoláška Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové. Ta se sobotního večera v Rudolfinu neúčastní.