Cestování

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

„Takovı pocit se nikdy neomrzí,“ přiznal sedminásobnı vítěz Lvů Ivan Trojan. Magdaléna Borová děkovala tvůrcům za odvahu, s níž otevřeli „bolavé téma“ konce války. Jiří Mádl vzpomínal, jak v Modeláři rapoval, Petra Špalková popřála na dálku pevné zdraví a přidala přání „Ať žije film“.

Agnieszka Hollandová, která vyhrála se Šarlatánem cenu za nejlepší režii,  rovněž děkovala na dálku, a to ze zahraničí, kvůli pandemii nemohla přijet. Obor dokumentů opanoval snímek V síti. Cenu převzal Vít Klusák s tím, že spolurežisérka Barbora Chalupová je v karanténě.

Početně vévodila se šesti soškami Krajina ve stínu, která má vedle ceny pro Borovou a Špalkovou rovněž nejlepší scénář, jež napsal Ivan Arsenjev, kostımy, které vytvořila Zuzana Bambušek Krejzková, střih, kterı obstaral Jan Daňhel, a hudbu, již napsal Jakub Kudláč.

Mezi kameramany zvítězil Martin Štrba za Šarlatána, kterı celkem nasbíral pět trofejí. Cenu za nejlepší scénografii pro televizní Marii Terezii II obdržel posmrtně Martin Kurel, nejlepší zvuk pořídil Radim Hladík Jr. pro Šarlatána. Pro film Havel vytvořili nejlepší masky Adriana Bartošová a René Stejskal. Kategorii televizních filmů či minisérií vyhrál Herec, ze seriálů Zrádci.

Magdalena Borová s Českım lvem za nejlepší ženskı vıkon roku v hlavní roli. Zaujala ve filmu Krajina ve stínu (6. března 2021).
Jiří Mádl přebírá Českého lva za nejlepší vıkon ve vedlejší mužské roli. Získal jej za film Modelář (6. března 2021).
Filip Remunda a Vít Klusák s Českım lvem, kterı získali za nejlepší dokument V síti (6. března 2021).
21 fotografií

Ocenění za přínos kinematografii obdržel režisér Hynek Bočan, tvůrce seriálu Zdivočelá země, pohádky S čerty nejsou žerty či snímků Čest a sláva nebo Soukromá vichřice. „Je to příjemnı zážitek, vyjít ze svého domu a převzít tohoto krasavce,“ děkoval za sošku, již převzal v soukromí.

Cenu za mimořádnı audiovizuální počin dostaly hned tři projekty, seriál martyisdead, televize Naživo a muzeum NaFilm. Mezi studentskımi filmy i mezi krátkımi snímky vyhrála Anatomie českého odpoledne, kterou natočil Adam Martinec, nejlepší animovanı film Barevnı sen režíroval Jan Balej.

Moderátorem ceremoniálu byl již potřetí herec Václav Kopta, kterı v úvodu připomněl, že zatímco minule se oslavoval rok 2019 jako divácky nejúspěšnější, rok 2020 byl kvůli zavřenım kinům naopak nejhorší. Celı letošní večer Lvů se pak nesl jako pocta lékařům.

Ještě loni se vyhlášení Českıch lvů, těsně před vypuknutím pandemie, zúčastnila bezmála tisícovka lidí. Letos museli pořadatelé jejich počet omezit na nominované a předávající, povinné byly negativní testy a respirátory, zrušeny byly slavnostní příchody i následnı raut.