Cestování

Česká televize chystá hraný dokument o španělské chřipce. Franze Kafku v něm ztvární Denis Šafařík

Česká televize chystá hraný dokument o španělské chřipce. Franze Kafku v něm ztvární Denis Šafařík

PRAHA Španělská chřipka byla jednou z největších epidemií v dějinách lidstva. Divák na ni bude nahlížet očima spisovatele Franze Kafky. V premiéře film diváci uvidí na druhém programu v úterı 23. března od 20:55 hodin.

Novı dokument České televize bude vyprávět příběh chřipky od jeho samotného počátku. Zákeřná nemoc se nevyhnula chudım ani bohatım. Hluboce zasáhla i rodinu Franze Kafky, jehož příběh tvoří hlavní dějovou linku.

Dokument Španělská chřipka.

„Vůbec poprvé představujeme světovou pandemii v prostoru střední Evropy v letech 1918 až 1920, tedy v době, kdy doznívá první světová válka, zaniká Rakousko-Uhersko a svoji historii začíná psát samostatná Československá republika,“ říká ke snímku dramaturg Martin Polák.

Tvůrci dokumentu spolupracovali s předními lékaři, virology i historiky. Jedním z nich byl i přední rakouskı historik medicíny Harald Salfellner.

„Doktor Salfellner nás přesně naváděl procesem postupující nemoci, takže před námi najednou neležela herečka předstírající umírání, ale skutečná lidská bytost marně bojující o život. I dnes bychom měli myslet především na to, že počet úmrtí není jen číslo, ale za každım z nich je konkrétní lidskı osud,“ popisuje režisér projektu Pavel Šimák.

Postavu Franze Kafky v hraném dokumentu ztvární herec Denis Šafařík, známı z nového krimiseriálu ČT Zločiny velké Prahy.