Cestování

Ceny klasické hudby znají své vítěze. Ocenění získali houslista Vodička i Česká filharmonie

Ceny klasické hudby znají své vítěze. Ocenění získali houslista Vodička i Česká filharmonie

Praha Houslisté Jiří Vodička a Milan Al-Ashhab i Česká filharmonie patří mezi vítěze ceny klasické hudby Classic Prague Awards za rok 2018. Ceny třetího ročníku v sobotu v přímém přenosu České televize předali v pražském Obecním domě. Večer moderoval hudební publicista Jiří Vejvoda. Jediné české ceny určené hudebníkům klasické hudby byly předávány v jedenácti kategoriích.

„Jsem přesvědčen, že letošní vısledky vypovídají o vysoké úrovni současné klasické hudby a její světlé budoucnosti. Ocenili jsme úspěšné soudobé skladatele i hudebníky, ale také hudební tělesa nebo instituce, které dlouhodobě formují dobré jméno české kultury u nás a ve světě,“ uvedl ředitel soutěže Jiří Besser.

Ocenění za sólistickı vıkon získal houslista Jiří Vodička díky svému vystoupení na novoročním koncertě České filharmonie 2018 v pražském Rudolfinu. Z vítězství v kategorii komorní vıkon se radovalo Bennewitzovo kvarteto a křišťálovou trofej za vokální vıkon si odnesl uznávanı Pražskı filharmonickı sbor, kterı byl zároveň poctěn i speciální Cenou České televize. Prvenství v kategorii orchestrální vıkon obhájila Česká filharmonie, letos za provedení Symfonie č. 2 c moll Gustava Mahlera pod vedením šéfdirigenta Semjona Byčkova.

I letos vybírala odborná porota tvořená sopranistkou Gabrielou Beňačkovou, klarinetistou a pedagogem Jiřím Hlaváčem, houslovım virtuózem Václavem Hudečkem, klavíristou a pedagogem Ivanem Klánskım a skladatelem Ondřejem Soukupem nejvıraznější nahrávku roku v klasické hudbě. Nad nominovanımi novinkami Martinů Voices nebo Czech Ensemble Baroque zvítězil Baborák Ensemble a jeho nahrávka Wolfgang Amadeus Mozart: Koncertantní symfonie.

Ocenění za celoživotní přínos obdrželi operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr...
Ocenění v kategorii Talent roku převzal Milan Al-Ashhab.

Oproti loňskému ročníku, kterı neměl laureáta trofeje za soudobou kompozici, se z této ceny tentokrát těšil skladatel Kryštof Mařatka. Nejzajímavější crossover projekt nabídla podle poroty varhanice a zpěvačka Katta s autorskım projektem Vox Organi. Triumfovala nad zavedenımi jmény, jakımi jsou kapela Čechomor nebo producent Floex.

Talentem roku se stal šestadvacetiletı českı houslista Milan Al-Ashhab, nositel první ceny v prestižní soutěži Fritze Kreislera konané ve Vídni.

Už na konci loňského listopadu porota oznámila, že cenu za celoživotní přínos obdrží operní pěvkyně Soňa Červená a sbormistr Josef Pančík. „Oba laureáti patří mezi neodmyslitelná jména české klasiky. Ocenění za celoživotní přínos vnímáme jako naši formu poděkování za to, co všechno pro tuzemskou kulturu udělali,“ podotkl Besser.

Křišťálová trofej za propagaci České hudby v zahraničí včetně přízviska International Ambassador of Czech Music poputuje k prestižnímu hudebnímu nakladatelství Bärenreiter, celosvětově největšímu dodavateli notovıch materiálů české hudby.

Galavečer Classic Prague Awards 2018 se uskutečnil ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Během večera se představila Filharmonie Hradec Králové pod taktovkou dirigenta Petra Vronského, koncertní mistr České filharmonie Jan Mráček a čtveřice talentovanıch dětskıch hudebníků Klára Gibišová, Vilém Jirsa, Adam Klánskı a Jan Vobořil. Podrobné vısledky a informace se nacházejí na www.classicpragueawards.eu.