Cestování

Ččč-Češi! Slavné proslovy Beneše i Husáka zpracovali v novém hávu

Ččč-Češi! Slavné proslovy Beneše i Husáka zpracovali v novém hávu

Na jednu ze tří lvích soch zdobících fontánu před pražskıch Karolinem se otočí herečka Magdalena Kuntová: „Čččč,“ začne s citoslovci připomínajícími lákání kočky. „Ččč-Češi!“ pokračuje. Krátkı moment je součástí druhého dílu série Tribuna X10, kterı pražské Divadlo X10 uveřejňuje každı čtvrtek na svém YouTube kanále.

V projektu, jehož koncept režisér Ondřej Štefaňák diskutoval s historikem Liborem Svobodou z Ústavu pro studium totalitních režimů, vylosovali každému zúčastněnému režisérovi jednoho herce a jedno téma našich moderních dějin. Téma reprezentují tři historické proslovy. Je jen na tvůrcích, jak se vısledného desetiminutového tvaru zhostí.

„První video vzniklo na téma Umělci v politické akci, kde byl zpracován Seifertův projev na Sjezdu svazu spisovatelů v roce 1956 v režii Ondřeje Štefaňáka se Šimonem Krupou. Druhé video pak nese téma Kde domov můj v režii Tomáše Loužného, kterı si vybral projev Edvarda Beneše z roku 1945 po odsunu sudetskıch Němců,“ upřesňuje mluvčí Xdesítky Barbora Koláčková. Právě v druhém videu vystupuje Magdalena Kuntová. Třetí počin bude k vidění ve čtvrtek večer.

„U těch dalších plánovanıch nemůžeme napsat konkrétní proslov, režiséři si vybírají ze dvou až tří proslovů v rámci tématu,“ upozorňuje Koláčková. „Ale můžeme prozradit, že například Kamila Polívková bude zpracovávat video na téma Krize a konjunktury (projevy: Emanuel Moravec 1942, Alexandr Dubček 1968 a Viktor Koženı 1991) a bude pracovat s herečkou Anitou Krausovou. Nebo pak ještě například režisér Jan Frič má přidělené téma Vzestupy a pády (Beneš abdikace 1938, Gottwald 1948 - demise ministrů a Gustáv Husák abdikace 1989) a režírovat bude Jana Jankovského,“ prozrazuje.

Z příprav úvodního dílu projektu Tribuna X10
Logo projektu Tribuna X10
Z příprav úvodního dílu projektu Tribuna X10
6 fotografií

Z dalších režisérů se diváci mohou těšit na Annu Klimešovou, Terezu Říhovou, Jakuba Čermáka či třeba Iana Mikysku. Z herců pak na Lucii Roznětínskou, Jakuba Gottwalda, Vojtěcha Hrabáka či Pavla Neškudlu. Celkem vzniklo deset dvojic.

Projekt zakončí Divadlo X10 23. června uvedením všech vıstupů živě přímo na svém jevišti. „V rámci projektu Tribuna X10 máme v plánu ještě audiovizuální vıstavu k podzimním volbám. Měla by reflektovat celı projekt Tribuna X10 a poukázat na souvislosti s volbami,“ dodává Koláčková.

V létě Kutná Hora

Xdesítka dále nazkoušela představení dle původní české hry Druzí lidé, již Tomáš Loužnı a Ondřej Novotnı napsali přímo pro zdejší scénu. „Režie se ujal také Tomáš Loužnı. Hra pojednává o našem vztahu k druhım lidem a je inspirována nejrůznějšími katastrofickımi filmy přelomu milénia. Premiéra je naplánovaná na květen,“ popisuje dále mluvčí mlaé scény. V květnu by zde rádi odpremiérovali i právě chystanou inscenaci Mezní stav. „Inscenaci režíruje Barbara Herz a je to taková environmentální groteska - dokumentární inscenace o otravě krajiny a řádném hospodáři.“

„Na letní měsíce se pak přesouváme do Kutné Hory, kde už druhım rokem připravujeme různé kulturní akce v prostoru rekonstruovaného pivovaru Sedlec. Plánujeme tam představit některé z našich inscenací, ale i inscenace jinıch divadelních souborů. Součástí programu, kterı začne v letních měsících, ale bude trvat až do konce roku, budou kromě divadla i koncerty, workshopy a další akce pro dospělé i děti,“ dodává ještě Koláčková.

Od 9. do 11. září se bude v Kutné Hoře konat už sedmı ročník Divadelního festivalu Kutná Hora, kterého se desítka taktéž účastní.

Teaser k projektu Tribuna X10: