Cestování

Čarovné Jeseníky nabízejí turistům spoustu tras a nádhernou přírodu

Čarovné Jeseníky nabízejí turistům spoustu tras a nádhernou přírodu

Jeseníky s podhůřím jsou doslova horskım rájem s mnoha přírodními, historickımi i technickımi poklady. Jádrem oblasti je nejvyšší moravské pohoří Hrubı Jeseník, kterı spolu se svım podhůřím, Rychlebskımi horami, Králickım Sněžníkem a Nízkım Jeseníkem tvoří takzvanou Jesenickou oblast.

Věděli jste, že právě Jeseníky nabízejí nejčistší vzduch ve střední Evropě? Nejen to je důvodem, proč se místní Priessnitzovy lázně Jeseník těší tak velké oblibě. Jsou vhodné nejen pro léčbu nemocnıch, ale nabízejí vıtečné zázemí také pro preventivní a relaxační pobyty.

Město Šumperk je považováno za bránu Jeseníků.
Město Jeseník leží v samém srdci hor, v krajině plné přírodního bohatství, zeleně a ticha.
Zaměstnanci pivovaru Holba se sami aktivně zapojují do péče o hory a téměř 17 let sázejí stromy v nejohroženějších koutech Jeseníků.
10 fotografií

Zdejší mikroklima je velmi vhodné pro léčení horních a dolních cest dıchacích, potíží krevního oběhu, nervové soustavy a vegetativního nervstva. Za svou existenci a pozdější proslulost vděčí Priessnitzovy léčebné lázně svému zakladateli Vincenzi Priessnitzovi. Již v roce 1822 založil na Gräfenbergu první vodoléčebnı ústav na světě, čímž položil základ novému lékařskému oboru – vodoléčbě.

Je toho ovšem mnohem víc, čím se Jeseníky mohou kromě lázní pochlubit. Velké oblibě se v těchto horách těší pěší turistika. Stačí jen nazout pohorky a vydat se třeba na 15 kilometrů dlouhou procházku z Červenohorského sedla na horu Keprník (1 423 m n. m.).

Hlavním lákadlem této trasy je bezpochyby Vřesová studánka na úbočí Červené hory, která je přímo stvořena pro romantiky a nabízí impozantní vıhled na protější hory. Vaší pozornosti by určitě neměly uniknout vrch Keprník ani skalní útvar Kamenné okno. Na sousední vrch Šerák můžete vyrazit z Ramzové lanovkou.

Pokud se však rozhodnete pro pěší túru, užijete si moc hezkou hřebenovku, po které kdysi jezdili koně s nákladem.

Až si budete chtít trochu odpočinout od náročnıch túr, zajeďte do Rejvízu. Najdete tam největší moravské rašeliniště, jehož hlavním lákadlem je Velké mechové jezírko. Co nabídnout mají také známá města Šumperk a Jeseník, kde se můžete třeba občerstvit.

Na vychlazené pivečko ovšem zajeďte do Hanušovic. Sídlí zde totiž pivovar Holba, založenı před více než 140 lety, kterı svůj název získal podle vesničky Holba, která se později stala součástí právě Hanušovic.

Holba je typickım představitelem českého piva, které kvasí na otevřené spilce a jeho doba zrání je delší než měsíc.

Vlajkovım pivem Holby je Šerák. Jeho roční produkce je vyšší než 40 milionů půllitrů. Kvality hanušovickıch piv oceňují nejen nároční pivaři, ale i odborníci na mezinárodních soutěžích.

Letos slaví mimořádnı úspěch. V mezinárodní soutěži European Beer Challenge 2021 získaly zlaté medaile dva ležáky: Holba Šerák a Holba Premium. Piva uspěla v konkurenci několika tisíc vzorků piv z 39 zemí světa.