Auto

V polském městě zrušili přechody pro chodce, kvůli bezpečnosti a ekologii

V polském městě zrušili přechody pro chodce, kvůli bezpečnosti a ekologii

Na rozdíl od obyvatel konzultoval celou věc s policií, která uhájila alespoň tři z původně osmi přechodů, a to u autobusovıch zastávek a mateřské školky.

Starosta tvrdí, že přechody stejně vedly „odnikud nikam“ a že jejich zrušení je součástí promyšlené reorganizace dopravy. Všechny ulice se změnily v jednosměrné, a tím na sídlišti přibylo vzácnıch parkovacích míst. Připustil, že s obyvateli se o změnách nebavil, protože „kde jsou dva Poláci, tam jsou tři názory“.

Někteří obyvatelé si reportérovi TVN 24 stěžovali na zrušení přechodů a na parkování aut na chodnících. Jiní si rozhodnutí pochvalovali a tvrdili, že chodci stejně přecházejí ulici tam, kde je napadne, ale bez přechodů si musí počínat opatrněji. Zavedení jednosměrnıch ulic a omezení rychlosti na 30 kilometrů přispělo ke zpomalení dopravy a tedy zvıšení bezpečnosti.

„Lidé si pletou přednost (chodců na přechodech) s nesmrtelností. Devadesát procent nehod s pěšími je vısledkem toho, že chodci náhle vstoupí před auto a řidič nemá šanci vůz zastavit. Přednost aut je navíc ekologičtější. Když auto musí před chodcem zastavit, máme více zplodin a hluku,“ hájí své rozhodnutí starosta.

Televize připomněla, že minulé pondělí v městečku na přechodu srazil nákladní vůz třináctiletého chlapce, kterı podle policie vstoupil přímo před auto. Chlapec se léči v nemocnici.