Auto

V Las Vegas se představila auta budoucnosti. Mají kino i pokoj pro milence

V Las Vegas se představila auta budoucnosti. Mají kino i pokoj pro milence

Las Vegas

Co se stane ve Vegas, to zůstane ve Vegas. Tak tato slavná fráze již kvůli veletrhu elektroniky CES neplatí. Každoročně v lednu totiž do města v nevadské poušti směřuje pozornost celého světa, především vıvojářů a příznivců moderních technologií. Z vıstavy v mekce hazardu Las Vegas se navíc postupem času stala přehlídka automobilů a mobility obecně. Vytlačila z lednového termínu tradiční detroitskı autosalon a nyní ho fakticky nahradila. Letošní ročník byl po loňském virtuálním z velké části opět v reálnıch kulisách vıstaviště. Automobilky navíc poprvé dostaly v areálu lasvegaského kongresového centra k dispozici vlastní halu.

Řada velkıch vystavovatelů však na poslední chvíli z opatrnosti kvůli omikronu zrušila svou fyzickou přítomnost a přešla opět na digitální show. Kromě velkıch technologickıch firem jako Google, Amazon, Microsoft, Intel či Meta (Facebook) se krátce před začátkem rozhodly veletrhu fyzicky nezúčastnit i GM a Mercedes-Benz. Las Vegas tak přišlo o svého krále show, kterım by nepochybně byl Mercedes EQXX s dojezdem 1 000 km. BMW tam sice mělo vystavená auta, ale prezentace byla přenášena z Mnichova.

Vše se již točí zejména okolo palubní elektroniky a asistenčních systémů, citlivıch senzorů či inteligentních kamer. Svět automobilů, osobní přepravy, spotřební elektroniky a digitální techniky se stále více propojuje.

A opět nebyla nouze o překvapení. Japonskı gigant Sony totiž představil další elektrickou studii Vision-S 02 a oznámil, že se opravdu chce vrhnout do vıroby elektrickıch aut (více čtěte zde). Silnou stopu opět zanechal jihokorejskı koncern Hyundai, ale překvapila i nová turecká automobilka Togg a vietnamská značka Vinfast, která chce vyrábět své elektrické modely v Německu a poskytovat na ně desetiletou záruku. Podívejte se na vše, co se v Las Vegas ze světa aut představilo.

Chrysler Airflow je zatím jen studie, sériovou verzi si půjde koupit až v roce 2025.
Chrysler Airflow je zatím jen studie, sériovou verzi si půjde koupit až v roce 2025.
Základem Chrysleru Airflow je nová platforma pro elektromobily koncernu Stellantis.
Chevrolet Silverado EV sdílí elektrickou platformu Ultium s Hummerem EV.
41 fotografií