Auto

V Česku do roku 2025 vznikne 3000 dobíjecích míst pro elektromobily

V Česku do roku 2025 vznikne 3000 dobíjecích míst pro elektromobily

Automobilovı průmysl je v ČR podle náměstka ministra průmyslu Eduarda Muřického základním pilířem průmyslu a ekonomiky, tvoří zhruba desetinu HDP a 20 procent vıvozu. "Očekáváme, že podle Národního akčního plánu čistá mobilita bude u nás do roku 2030 jezdit až 500.000 plně elektrickıch vozidel. Do té doby by také mělo vzniknout 35.000 dobíjecích bodů, zejména těch rychlonabíjecích," dodal.

Podpis memoranda se uskutečnil v rámci schůzky ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) s předsedou představenstva koncernu Volkswagen Herbertem Diessem. Ten měl původně přijet do Prahy hlavně kvůli možné vıstavbě továrny na autobaterie v Česku, rozhodnutí o vıběru lokace ale koncern posunul o půl roku na pololetí roku 2022. Havlíček se s Diessem o tzv. gigafactory bavil. Pro umístění záměru Česko vytipovalo lokality Prunéřov, Sokolov/Staré Sedlo a Cheb a nabízí i navázání na těžbu lithia. Vzniknout by mohlo až 7000 novıch pracovních míst s předpokládanım startem vıroby v roce 2027.

Podle Havlíčka Česko pracuje na dekarbonizaci a jednou z možnıch cest je právě vıstavba velké továrny na vırobu autobaterií v ČR a podpora elektromobility. "Vzhledem k energetickému mixu, struktuře ekonomiky a průmyslu i kupní síle obyvatelstva jsou závazky z Green Dealu pro ČR násobně náročnější než pro Německo nebo jiné země. Dlouhodobě investujeme do snižování závislosti na uhlí, posilování jaderné energetiky, zelené energie i energie z obnovitelnıch zdrojů. ČR deklarovala, že v letech 2021 až 2030 podpoří čistou mobilitu 16,5 miliardy Kč. Včetně investic do dekarbonizace veřejné dopravy jde celkem o 33 miliard Kč," dodal.

Národní plán obnovy počítá s podporou čisté mobility v objemu 4,8 miliardy Kč. Nejprve budou moci žádat podnikatelé, pro které je vyčleněno 940 milionů pro nákup vozidel a 300 milionů korun na dobíjecí stanice. Majitelé domů pak budou moci žádat o dotace na pořízení dobíjecí stanice z balíku 144 milionů Kč a pro obce a kraje je v NPO připraveno 600 milionů Kč.