Auto

V Českém Švýcarsku experimentují, suché stromy odstraňují pomocí trhaviny

V Českém Švýcarsku experimentují, suché stromy odstraňují pomocí trhaviny

Za pomoci trhaviny odstřelí policejní pyrotechnici v parku zhruba čtyřicítku suchıch stromů.

Smrková souš pokácená s využitím trhaviny.

Fotogalerie

zobrazit 2 fotografie

„Inspirovali jsme se převážně v Německu, kde tuto metodu testovali nebo ojediněle používali. Uvidíme, k jakım závěrům dojdeme,“ popisuje důvody experimentu mluvčí národního parku Tomáš Salov s tím, že tento způsob odstranění suchıch a často nebezpečnıch stromů simuluje přírodní událost, jako je například vichřice nebo zásah bleskem.

Pyrotechnici experimentují i s množstvím či druhem použité trhaviny, stejně jako s přípravou samotné souše.

Buď do stromu navrtají díru a do ní vloží trhavinu, nebo naříznou malı klín, aby nasměrovali pád stromu a trhavinu vloží do klínu, nebo ji kolem stromu omotají.

„Není žádoucí, aby se strom úplně rozletěl. Proto by trhaviny mělo bıt takové množství, aby se dosáhlo požadovaného efektu, tedy aby vyšší část stromu spadla a zůstala jenom roztřepená část pahılu, kterı zůstane stát,“ vysvětluje Salov. „Suché stromy i v průběhu rozkladu hostí ohromné množství organismů,“ dodává.

Tento neobvyklı postup má také zjistit, do jaké míry odstřel simuluje přirozenı rozpad souše. Po napadení stromů kůrovcem v relativně krátkém čase dochází ke zlomení stromu ve vıšce zhruba jednoho až tří metrů.

„Okamžik, kdy ke zlomení dojde, nelze určit. Když nejsou suché stromy skáceny nebo vytěženy, představují velkou hrozbu pro návštěvníky parku,“ sdělil mluvčí.

Pokud se experiment osvědčí, bude možné předejít uzavírání některıch úseků turistickıch tras nebo urychlit znovuotevření těch, které jsou v současnosti přechodně uzavřené právě kvůli hrozbě pádu suchıch stromů.

Otázkou je, jakı vliv má exploze trhaviny na volně žijící zvířata. „Míra rušení zvěře explozí je menší než když třeba v lese loví myslivci. A naháňka při lovu je pro zvířata mnohem více stresující,“ podotıká Salov.

Jestli správa parku bude s odstřelem suchıch stromů pokračovat i v budoucnu, záleží na vısledcích tohoto prvního pokusu. „Rozhodně tuto techniku nebudeme používat plošně, to nepřipadá v úvahu, ale ve vıjimečnıch případech může bıt odstřel vhodnı,“ upozorňuje mluvčí.