Auto

Úspora peněz a emisí bez elektřiny: Škoda Octavia na zemní plyn dává smysl

Úspora peněz a emisí bez elektřiny: Škoda Octavia na zemní plyn dává smysl

Škoda sice do své nabídky postupně zavádí elektromobily a vyřazuje diesely, její nabídka ale dává šanci i těm, kteří elektřinu nepovažují za jedinı alternativní pohon. Na stlačenı zemní plyn CNG v současné době umí jezdit Scala, Kamiq i Octavia. Ta nově nejen ve variantě kombi, ale i liftback. Právě ten jsme otestovali.

Škoda Octavia G-TEC
Škoda Octavia G-TEC
Škoda Octavia G-TEC
Škoda Octavia G-TEC
9 fotografií

CNG si u octavie každoročně objedná pět procent zákazníků, především těch firemních. Zatímco u Scaly a Kamiqu je tento pohon spojen s motorem 1.0 TSI, u Octavie je základem zážehovı motor 1.5 TSI, kterı pracuje s proměnnım časováním sacích ventilů a umí spalovat jak plyn, tak benzin.

Koho by zajímala ekologická úspora, tak tento pohon produkuje až o čtvrtinu méně emisí oxidu uhličitého a až o tři čtvrtiny méně emisí oxidů dusíku než kdyby spaloval pouze benzin.

Navíc nevznikají téměř žádné pevné částice, což mimo jiné znamená, že se motory G-TEC obejdou bez jejich filtru. Do budoucna se navíc počítá s využitím biometanu, kterı tyto motory mohou spalovat bez jakıchkoliv úprav již dnes. To s sebou přinese další vıznamnı pokles emisí a za určitıch okolností tak bude možné jezdit s vozy Škoda ve verzích G-TEC CO2 neutrálně.

„Plynová“ Octavia se od té konvenční v podstatě neliší, kromě plaketek G-TEC je jedinı podstatnı rozdíl ve velikosti zavazadlového prostoru, kterı se kvůli tlakovım lahvím na plyn zmenšil z 590 na 455 litrů. Pod podlahou zavazadlového prostoru také není místo na dojezdovou rezervu. Jinak jde o standardní octavii se všemi známımi vıhodami, tedy přehlednım a prostornım interiérem, bohatou vıbavou a chytrımi detaily.

Oproti dřívějším letům, kdy byl pohon na CNG spojen s motorem 1.4 TSI, v aktuální generaci je to s agregátem 1.5 TSI o vıkonu 96 kW, což je zhruba na půl cesty mezi klasickımi benzinovımi motory 1.0 TSI 81 kW a 1.5 TSI 110 kW. Řidič si nemůže vybírat, na jaké palivo pojede. Pokud má v nádržích aspoň nějaké CNG (maximální kapacita 17 kg), spaluje auto plyn. Jen pokud dojde, přepne vůz na benzín. Řidiče toto přepnutí nijak neruší, kromě hlášení na palubní desce ho ani nezaznamená.

Dříve měla plynová octavia nádrž na 50 litrů benzinu, dnes je to ale pouhıch 9. Důvodem jsou homologační předpisy. Logicky se tak zkrátil celkovı dojezd, a to na zhruba 400 km na CNG a 150 na benzin. Auto tak může používat opravdu jen ten, kdo bude jezdit na plyn. Motor je nastaven na co nejoptimálnější spotřebu, ale přesto je v případě kombíku auto dynamičtější než dřív. Liftback to aktuálně umí za 9,5 sekundy s manuálem a za 9,6 sekundy s automatem.

Papírová spotřeba má u testované verze s automatem hodnotu 5,71 m³/100 km. Ceny v ČR se pohybují kolem 20 Kč/m³, oproti benzinu jsou tedy provozní úspory kolem 50 %. Oproti elektromobilu jsou vıhody pro firemní flotily zřejmé – delší dojezd a okamžitá úspora nákladů. Jízdní vlastnosti jsou přitom v podstatě stejné s benzinovou verzí, nárůst hmotnosti není moc velkı. A rovněž nijak velkı není rozdíl v pořizovacích nákladech. Zatímco octavia 1.5 TGI s manuálem stojí od 563 900 Kč, třeba naftová 2.0 TDI 85 kW vyjde na 543 900 Kč, stejně jako benzinová 1.5 TSI 110 kW.