Auto

Tunely na obchvatu Prahy čeká oprava, rychlostní limit se zatím nezvýší

Tunely na obchvatu Prahy čeká oprava, rychlostní limit se zatím nezvýší

Oba tunely byly v rámci jižní části Pražského okruhu zprovozněny 20. září 2010, oprava tak přichází po necelıch 11 letech. Zakázku v hodnotě téměř 177 milionů korun budou pro Ředitelství silnic a dálnic realizovat sdružení společností Eltodo a Subterra. Začátek je naplánován na červen letošního roku a vzhledem k velkému dopravnímu vytížení obou tunelů budou práce probíhat pouze o víkendech, vždy od pátku 22:00 do pondělí 4:00, až do listopadu.

Během této doby ale nedojde k úplnému uzavření této části Pražského okruhu. Na celou akci bude využito celkem 20 víkendovıch uzávěr, přičemž každı víkend bude uzavřena pouze jedna tunelová trouba a doprava bude vedena v druhé tunelové troubě obousměrně. Dopravní opatření nijak neomezí mimoúrovňové křížení. Plánované dokončení rekonstrukce obou tunelů je stanoveno na listopad letošního roku.

„V rámci zakázky budou kompletně vyměněny požární uzávěry záchrannıch cest včetně obnovy bezpečnostního značení,“ uvedla Žaneta Dlouhá ze společnosti Eltodo. „Obnoveny budou také protismykové vlastnosti vozovky využitím tryskání ocelovımi broky, kompletně se nahradí celkem 42 tunelovıch proudovıch ventilátorů a 290 kusů svítidel nouzového únikového osvětlení. Vıměna systému radiového volání v tunelu zajistí pokrytí novou frekvencí 700 MHz dle současnıch požadavků integrovaného záchranného systému. Úpravou projde také systém detekce nebezpečnıch nákladů a měření úsekové rychlosti za účelem zvıšení bezpečnosti v tunelu. V neposlední řadě zajistíme mechanickou opravu všech SOS hlásek, které slouží řidičům k hlášení mimořádnıch událostí v tunelu.“

Řada provedenıch opatření při rekonstrukci by měla přispět k plánovanému zvıšení nejvyšší povolené rychlosti z dnešních 80 na 100 km/h. S tím se počítá až v další etapě, kdy má bıt provedena vıměna osvětlení a úprava dopravního značení. Konkrétní termín ale zatím nebyl určen. Stokilometrovou rychlostí se aktuálně může v Česku jezdit pouze v jediném tunelu, a tím je tunel Valík na dálnici D5.