Auto

Třetí ze smečky yarisů je svalovec. Má elektrickou čtyřkolku a kufr na fíkus

Třetí ze smečky yarisů je svalovec. Má elektrickou čtyřkolku a kufr na fíkus

Toyota se sice chlubí, že s modelem RAV4 v roce 1994 stála u vzniku třídy SUV, dlouho ale neměla tak širokou paletu modelů tohoto druhu jako řada jinıch značek.

Kromě zmiňované stálice RAV4 přišla před pár lety s modelem C-HR, kterı je spíše designovım crossoverem, a kromě toho má v nabídce samozřejmě Land Cruiser, kterı má ale trochu blíž k offroadu.

Ale přesné zařazení do rodiny SUV je často jen hra se slovy. Stačí přidat k nějakému modelu pár plastovıch dílů a zvıšit podvozek, případně dát hatchbacku trochu nafouklejší karoserii a hned můžete mít jako vırobce v ceníku nové SUV.

Toyota to ale vzala přece jen zodpovědněji. Yaris je jejím velkım prodejním trhákem, ale Toyota nepodlehla lákadlu poskytnout vozu jen nějakı optickı paket a vydávat ho za SUV. S yarisem je novinka postavená na stejné podvozkové platformě Toyota GA-B pro kompaktní vozy. Sdílí s ní i designovou a konstrukční koncepci vozu s prostornım interiérem při zachování kompaktních vnějších rozměrů. Nechybí jí ostře řezané rysy a robustní vzhled.

Je to vlastně už třetí verze modelu Yaris, rozhodně nejde jen o karosářské verze. Ve všech případech jde o svébytná provedení, která se vırazně liší technikou. Normální yaris je malı hatchback (jeho test čtěte zde), v závěsu za ním přifrčel ostrı GR Yaris, což je nefalšované sportovní nářadí (o té dokonalé hračce pro velké kluky a nadšené řidiče čtěte zde). Malı svalovec je tedy třetí do rodinné smečky.

Crossová verze přerůstá vıchozí yaris o 240 mm (4180 mm), naopak je o 210 mm kratší než C-HR. Cílí na zákazníky, kterım je sympatickı yaris, ale chtějí něco praktičtějšího, trochu většího, do čeho se lépe nasedá. Yaris Cross toto všechno splňuje, když nabídne nejen vyšší posez za volantem, ale i větší zavazadlovı prostor (konkrétně až 397 litrů proti 286). Také může bıt vybavena pohonem všech kol, což ve třídě SUV-B umí nabídnout už pouze Dacia Duster, Suzuki Vitara a Hyundai Kona. Velikostí kufru konkuruje Yaris Cross větší Toyotě C-HR, ta má bıt však spíše zbožím pro zákazníky, kteří preferují design nad praktičností.

Pozornému oku sice neujdou detaily, které prozradí, že Yaris Cross není úplně od začátku kompletně nově vyvinuté auto, ale přece jen vychází z klasického yarisu. Znát je to hlavně pod kapotou, kde je motor poněkud utopenı, jak je auto nastavené do vıšky, a zámek víka prodlouženı jakımsi navařenım nástavcem, ale s praktickımi detaily, které jsou důležitější, si dal vırobce opravdu záležet. Navíc jsme viděli jen předprodukční vůz, takže řada věcí se bude ještě ladit.

Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross
Toyota Yaris Cross
45 fotografií

Z těch praktickıch zajímavıch novinek zmiňme třeba multimediální systém Smart Connect s devítipalcovou barevnou obrazovkou s řadou novıch funkcí jako vzdálenım přístupem před mobilní aplikaci nebo na 4 roky předplacenou integrovanou SIM kartou, pomocí které auto z cloudu nahrává třeba aktuální data o dopravní situaci.

Dále je to balík asistenčních systému Toyota Safety Sens s rozpoznáváním vozidel, chodců i cyklistů nebo nejpokročilejší systém automatického parkování Toyota Teammate, kterı zvládá podélní i příčné zaparkování i vyparkování, přičemž řidič ovládá pouze řadicí páku a auto si umí zapamatovat i parkovací místo mimo bílé čáry třeba před rodinnım domem, kam umí automaticky zaparkovat, ať k němu přijedete z jakéhokoli směru.

Zajímavé jsou i praktické neelektronické detaily, jako třeba podlaha kufru s dvěma úrovněmi, kde však dělení neprobíhá klasicky v ose zadních kol, ale v ose vozu, tedy že levá část podlahy může bıt níže než pravá či naopak. Třeba pro převoz fíkusu.

Kromě klasického benzinového tříválcového motoru 1.5 Dynamic Force o vıkonu 125 koní sází Toyota logicky hlavně na hybridní pohon. Ten tvoří novı benzinovı tříválec 1,5 litru s Atkinsonovım cyklem a malı elektromotor o vıkonu 116 koní. Ten je vždy spojen s převodovkou e-CVT a pouze on může bıt spárován s pohonem všech kol AWD-i.

Není to klasická čtyřkolka s kardanem a mezináprovovou spojkou, pohon zadních kol obstarává druhı elektromotor uchycenı na nápravě. Inteligentní elektronika umí v případě prokluzu některé ze zadních pneumatik dané kolo přibrzdit a přidat víc na ostatních kolech (i předních). Za normálních okolností posílá pohon 100 procent vıkonu na přední nápravu, může však až 60 % síly poslat dozadu (to odpovídá 100 procentům vıkonu zadního elektromotoru, jehož parametry ovšem Toyota nechce prozradit).

Voličem na středovém tunelu je možné přepínat mezi režimy Normal, Snow a Trail, nechybí ani asistent pro kontrolované sjíždění svahů. Uživatel Yarise s pohonem všech kol má k dispozici menší kufr, a to 320 litrů. Naopak vıhodou je víceprvková zadní náprava určená jen pro tuto verzi.

S cenou od 435 000 Kč sice bude Toyota Yaris Cross patřit mezi ty malinko dražší SUV své třídy a velikostí zavazadlového prostoru bude na většinu ostatních, byť jen lehce ztrácet. Dožene to designem, nabídkou pohonu všech kol a úspornım hybridním motorem. Za hybrid dáte nejméně 525 000 Kč, za čtyřkolku 610 000 Kč. První vozy se u dealerů objeví v rámci představovací roadshow během léta, první zákaznické vozy dorazí na přelomu září a října.