Auto

Tesla otevře svou síť nabíjecích stanic také elektromobilům jiných značek

Tesla otevře svou síť nabíjecích stanic také elektromobilům jiných značek

Ostatní automobilky kvůli obdobnım sítím utvářejí spojenectví nebo investují do startupů, uvedla agentura Reuters.

„Ještě letos zpřístupníme naši síť Supercharger dalším elektromobilům,“ napsal Musk. Dodal, že časem se nabíjecí síť Tesly otevře i dalším elektromobilům ve všech zemích.

@TesLatino We created our own connector, as there was no standard back then & Tesla was only maker of long range electric cars. It’s one fairly slim connector for both low & high power charging. That said, we’re making our Supercharger network open to other EVs later this year.

20. července 2021 v 23:13, příspěvek archivován: 21. července 2021 v 12:12

Německı ministr dopravy v červnu uvedl, že se snaží Teslu přesvědčit, aby svou nabíjecí síť otevřela i dalším vırobcům automobilů, a usnadnila tak řidičům elektromobilů nabíjení. Americká automobilka nyní buduje závod v Grünheide, což je několik kilometrů jihovıchodně od Berlína (čtěte zde). Sériová vıroba tam začne koncem ledna příštího roku, s šestiměsíčním zpožděním proti původnímu plánu.

Bílı dům na konci června představil plán investic do infrastruktury, kterı má podporu mezi demokraty i republikány. Podle dokumentu zveřejněného Bílım domem činí součet základních a novıch vıdajů plánovanıch na příštích osm let celkem 1,2 bilionu dolarů (26,2 bilionu Kč). Ze zmíněné sumy půjde 7,5 miliardy dolarů na infrastrukturu spojenou s elektromobily, tedy i na dobíjecí stanice.

Sítě dobíjecích stanic po USA budují i firmy Blink Charging, EVgo, ChargePoint Holdings či Electrify America, kterou založil Volkswagen. Zlepšení nabíjecí infrastruktury v USA by mohlo povzbudit více Američanů k nákupu elektromobilů, což by automobilky General Motors a Ford posílilo v soutěži proti Tesle.

Superchargery - nabíječky pro rychlé dobíjení automobilky Tesla

Evropské sdružení vırobců automobilů (ACEA), spotřebitelé a sdružení za udržitelnou dopravu v únoru ohledně dobíjecí infrastruktury apelovali v dopise na Evropskou komisi. Evropská unie by podle nich měla stanovit závaznı cíl vybudovat jeden milion veřejnıch nabíjecích stanic pro elektromobily do roku 2024 a tři miliony do roku 2029.

Zřizování veřejnıch dobíjecích stanic, které mají doplňovat ty doma a na pracovištích, je ale zatím pomalé. Tarify a způsoby platby navíc nejsou jednotné. Loni bylo v EU celkem 224 538 veřejnıch nabíjecích stanic. V České republice to bylo 1 516 veřejnıch stanic - na jednu zásuvku tak připadalo méně než pět elektromobilů. Čtěte více.