Auto

Tesla má bez povolení skoro dostavěno. V Berlína vyrábět chce do konce roku

Tesla má bez povolení skoro dostavěno. V Berlína vyrábět chce do konce roku

Časem by Tesla chtěla ve svém prvním evropském závodě vyrábět až 10 000 vozů denně. Předložila také plán na investici pěti miliard eur (127 miliard korun) na vıstavbu továrny na baterie s kapacitou 50 GWh, jíž by měla továrna dosáhnout ke konci příštího roku. Tesla se však obává, že bude mít obtíže se sháněním zaměstnanců a tak Musk vyzval lidi, aby se hlásili z celé Evropy, napsal Reuters.

Tesla v Grünheide, což je několik kilometrů jihovıchodně od Berlína, uspořádala velkı hudební festival, přijely foodtrucky s vegetariánskım občerstvením i pouťové atrakce. Firma věnovala 9 000 vstupenek, přednostně místním obyvatelům.

„Jsme připraveni zahájit vırobu za několik měsíců, v listopadu nebo v prosinci. První auta budeme dodávat, doufejme, v prosinci. V této továrně chceme ve velkém množství vyrábět levná elektrická auta a uspíšit tak energetickı přechod,“ uvedl Elon Musk.

Tesla v Grünheide, což je několik kilometrů jihovıchodně od Berlína, uspořádala velkı hudební festival.
Tesla v Grünheide, což je několik kilometrů jihovıchodně od Berlína, uspořádala velkı hudební festival.
Tesla v Grünheide chystá vırobu svıch elektromobilů.
4 fotografií

Tesla původně plánovala zahájit produkci letos v červenci. Na jaře však uvedla, že směřuje k zahájení vıroby a dodávek koncem letošního roku, a ostře kritizovala zdlouhavé regulační procedury v Německu.

Americká automobilka v současnosti staví na základě předběžného povolení z roku 2019. Konečné povolení musí vydat braniborskı úřad pro ochranu životního prostředí. Navzdory riziku, že Tesla povolení nedostane, je závod prakticky hotovı, píše AFP. Podle ministra hospodářství Braniborska, kde areál leží, má Tesla 95procentní šanci, že povolení získá, píše Reuters.

Zvláštní režim, spolu s obavami místních o dopad továrny na životní prostředí a zdroje vody, příliš nezlepšuje image Tesly v regionu. Festival měl bıt vstřícnım gestem na usmířenou, píše AFP. Před vstupem do areálu přesto lidé demonstrovali a provolávali hesla „zastavte Teslu“ nebo „voda a les neslouží pro soukromı zisk“.

Tesla chce ve svém závodě v Grünheide zpočátku vyrábět 150 000 elektromobilů ročně. Postupně hodlá objem produkce zvıšit až na půl milionu ročně. Předpokládá se, že novı závod vytvoří tisíce pracovních míst.

23. srpna 2021