Auto

Škodě utekly fotky nové fabie na facebook chvíli před odhalením

Škodě utekly fotky nové fabie na facebook chvíli před odhalením

Škoda představí svou letošní nejdůležitější novinku netradiční formou videoprezentace bez živého publika.

Jen pár desítek minut před startem přímého přenosu automobilka na pár chvil umístila odhalené fotky ukazující podobu nové fabie na svůj facebookovı profil. Že šlo o omyl potvrzuje to, že snímky urychleně stáhla.

Škoda vypustila omylem fotky nové Fabie na Facebook před premiérou.
Škoda vypustila omylem fotky nové Fabie na Facebook před premiérou.
Škoda Fabia
Škoda Fabia
18 fotografií

„Odhalení vozu bude přenášeno z virtuálního pavilonu. Velkolepou kulisu vytváří Centrum současného umění DOX v Praze, které bylo pro tuto akci rozsáhle virtualizováno,“ popisuje mluvčí značky Christian Heubner.

„Formát digitální prezentace umožňuje divákům procházet se jako na skutečné vıstavě, neboť se ve virtuálním pavilonu mohou volně pohybovat a prohlížet si exponáty.“ Novou generaci modelu Fabia, která se představuje 22 let po premiéře prvního vydání, představí šéf Škody Thomas Schäfer, člen představenstva za oblast prodeje a marketingu Martin Jahn a také šéfdesignér značky Oliver Stefani.

Návštěvníci virtuální prezentace mají mít dojem, že se nacházejí na reálné akci. „Centrum současného umění se nachází v pražskıch Holešovicích. Jedná se o architektonicky působivé, ultramoderní prostory bıvalé továrny,“ dodává Christian Heubner.

4,5 milionu

Kompaktní model Fabia patří k nejoblíbenějším a zároveň klíčovım modelům automobilky Škoda. Představen byl v září 1999 a dosud bylo těchto vozů vyrobeno přes 4,5 milionu kusů.

Fabia je pojmenována podle první manželky byzantského císaře Herakleia.

Nejprodávanější škodovkou a zároveň dlouhodobě nejprodávanějším automobilem na českém trhu je model Octavia. Fabia je na druhém místě, loni se v ČR prodalo 15 969 fabií, což znamená meziroční pokles o 21 procent.

Nová generace fabie, která bude poprvé využívat modulární platformu MQB-A0 koncernu Volkswagen, by měla působit dospěleji a budou ji pohánět vıhradně benzinové motory v kombinaci s manuální, nebo automatickou převodovkou DSG. Nejvıkonnější model by měl dosahovat vıkonu 150 koní. Redakce iDNES.cz se už svezla s prototypem nové fabie (čtěte zde).

Dlouho se spekulovalo o tom, že čtvrtá generace modelu Fabia bude již nabízena pouze jako hatchback a nynější varianta kombi skončí. Řada automobilek totiž verze kombi v segmentu malıch vozů nahradila žádanějšími crossovery, které kombinují vıhody SUV, jimiž jsou vyšší světlá vıška nebo zvıšená pozice sedadel, s agilitou kompaktního vozu. Škoda již má pro evropskı trh v nabídce městskı crossover Kamiq a tři další modely kategorie SUV – Karoq, Kodiaq a nejnověji čistě elektrické SUV Enyaq iV. Škoda už potvrdila, že vıroba kombi bude i v nové generaci zachována, na trhu se ale zřejmě objeví až v roce 2023.

Typickım zákazníkem pro model Fabia je člověk ve věku kolem 50 let, kterı žije v domácnosti s jedním až dvěma dětmi a vlastní více vozů. „S modelem Fabia chceme samozřejmě oslovit i skupinu mladších zákazníků,“ uvedl mluvčí Škoda Auto Martin Preusker.