Auto

Škodě opět přistál na střeše vrtulník. Kodiaq má na střeše heliport

Škodě opět přistál na střeše vrtulník. Kodiaq má na střeše heliport

Přistávací plochou pro vrtulník se tentokrát stala faceliftovaná Škoda Kodiaq. Největší SUV značky ve stříbrném lakování se pro přistání vrtulníku podrobil úpravám. Postarali se o ně modeláři z oddělení designu a odborníci z oddělení stavby prototypů.

Vrtulník Robinson R22 a přistání na střeše Škody Kodiaq.
Vrtulník Robinson R22 a přistání na střeše Škody Kodiaq.
7 fotografií

Společně zkonstruovali plošinu připevněnou k rámu střechy auta. „Je to ocelová konstrukce sestavená tak, aby rovnoměrně rozložila zatížení. Připevněná je k rámu střechy tam, kde jsou běžně přichyceny střešní ližiny. Povrch plošiny je z dřevěnıch desek,“ popisuje jeden z modelářů Petr Erben.

Vrtulník Robinson R22 váží s pilotem a přistávací plošinou více než půl tuny, Škodováci ovšem zdůrazňují, že nebylo třeba sériovı kodiaq zpevňovat. „Pouze pro dosažení optické rovnováhy náprav se posílilo zadní odpružení vozu,“ upřesňují.

Poté již bylo potřeba zkusit vrtulník na střechu dostat. Po statické zkoušce, kdy byl vrtulník na auto spuštěn, se stroj vznesl do vzduchu a veden pilotem Janem Čermákem na střešní plošině auta bezpečně přistál.

Kodiaq s Robinsonem na střeše byl poté ozdobou setkání majitelů a pilotů vrtulníků Robinson Helicopter Session 2021, které v Mladé Boleslavi uspořádala společnost Nisa Air.