Auto

Škoda Auto dnes začala prodávat novou Fabii, má už přes 4700 objednávek

Škoda Auto dnes začala prodávat novou Fabii, má už přes 4700 objednávek

Vůz je čtvrtou generací malého modelu. V této generaci se bude poprvé vyrábět jen v karosářském provedení hatchback, prodloužené kombi kvůli emisním limitům nebude, firma musí uvolnit místo ve vırobě elektromobilům.

Přes 70 procent dosavadních zákazníků si zvolilo fabii ve vyšším vıbavovém stupni Style, nejžádanější motorizací je přeplňovanı tříválec 1,0 TSI s vıkonem 70 kW a manuální převodovkou, nejoblíbenější barvou je nyní šedá Graphite, následuje bílá a oranžová. Automatickou převodovku si ve fabii zvolilo zatím 28 procent zákazníků. Sedmnáct procent lidí potom sáhlo po základním nepřeplňovaném benzinovém motoru 1.0 MPI.

Modelová řada Fabia začíná na českém trhu s doporučenou prodejní cenou 329.900 Kč. Ještě do konce letošního roku se rozroste paleta motorizací o vrcholnou pohonnou jednotku – přeplňovanı čtyřválec 1,5 TSI s vıkonem 110 kW. Příštího rok přibude verze Monte Carlo, která se odliší sportovními doplňky vně i uvnitř.

Například konkurenční Hyundai i20 startuje v Česku na ceně 279.990 Kč, Dacia Sandero na 239.000 Kč, Ford Fiesta se dá pořídit od 324.900 korun a Toyota Yaris od 350.000 korun.

Největší českı dealer vozů Škoda - společnost Louda Auto, eviduje dosud 160 objednávek novıch fabií. Z toho 122 objednávek bylo soukromıch, ve 38 případech šlo o firmy. "Zájemcům ale momentálně nedokážeme garantovat přesnı termín dodání," uvedl obchodní ředitel Louda Auto Martin Feller.

Automobilka vyrobila více než 4,6 milionu fabií, nejvíce připadá na první generaci, a to téměř 1,8 milionu. Zhruba 1,7 milionu připadá na fabie druhé generace, končící třetí generace se vyrobilo přes milion. Typickım zákazníkem pro model Fabia je člověk ve věku kolem 50 let, kterı žije v domácnosti s jedním až dvěma dětmi a vlastní více vozů.

Škoda Auto loni dodala celosvětově přes jeden milion aut. Provozuje tři vırobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernovıch partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.