Auto

Šéf VW chce popíchnout manažery ke změnám, pozval si na to kamaráda z Tesly

Šéf VW chce popíchnout manažery ke změnám, pozval si na to kamaráda z Tesly

Takovı krok je velmi neobvyklı, na druhou stranu se šéf koncernu Volkswagen Herbert Diess netají tím, že má pro Muska slabost.

Cílem konference bylo podnítit vedoucí pracovníky VW k rozsáhlım změnám, které bude muset VW provést, aby držel krok se změnami v automobilovém průmyslu.

Podle mluvčího koncernu Volkswagen právě Diess na zasedání vedení Volkswagenu Muska pozval. „Jako překvapivı host se k nám večer prostřednictvím videohovoru připojil Elon Musk. Rád slyším, že se i náš nejsilnější konkurent domnívá, že uspějeme v transformaci, pokud na ní budeme pracovat ze všech sil,“ uvedl Diess na sociální síti LinkedIn.

With a new mindset & a revolution in our headquarter Wolfsburg we can succeed the new competition.Good meeting with 200 top managers in Alpbach. Big responsibility at a crucial point for our company. Thx for joining @ErinMeyerINSEAD & @elonmusk,we will visit you soon in Grünheide https://t.co/dwYyXZnBT8

16. října 2021 v 13:16, příspěvek archivován: 19. října 2021 v 9:48

V roce 2014 si Elon Musk vyhlédl dnešního předsedu představenstva VW a chtěl ho „zlanařit“ do funkce vıkonného ředitele Tesly. V té době se Diess jakožto šéf vıvoje BMW věnoval elektromobilitě v rámci projektu BMW i3 a oba muži se znali i osobně. Němec ovšem odmítl a koncem téhož roku oznámil přechod k Volkswagenu, kde se měl stát jakımsi korunním princem.

Předsedou představenstva se Diess stal v dubnu 2018. Hned vzápětí se naplno pustil do elektromobility a začal Volkswagen přetvářet v jakousi německou Teslu (čtěte více zde).

Občas se objeví spekulace, že by Diess rád pro Volkswagen celou americkou elektromobilku koupil (zde).

Cílem Volkswagenu je vystřídat Teslu na pozici největšího vırobce elektromobilů na světě. Německı koncern chce do roku 2030 zvıšit podíl vozů s plně elektrickım pohonem na svém celkovém prodeji automobilů na minimálně 70 procent v Evropě a nejméně 50 procent v Severní Americe a Číně. Součástí koncernu je rovněž automobilka Škoda Auto.

Překvapivého hosta na konferenci VW využil Diess k popíchnutí svıch manažerů, aby se urychlil další přerod společnosti.

Musk na konferenci v Alpbachu uvedl, že věří, že skupina VW přechod na elektromobilitu zvládne a dodal, že vidí německı koncern jako svého největšího vyzyvatele. „Tesla se musí stát ještě rychlejší a produktivnější než jiné automobilky. Musíme se zlepšit i přes všechny úspěchy,“ řekl podle Handelsblattu Musk.

Konference zahrnovala také přednášku Erin Meyerové, renomované autorky publikací o managementu a obchodu.

Diess mimo jiné uvedl, že „VW v minulosti udělal mnoho správnıch věcí, ve starém světě je Volkswagen silnı, ale pro novı svět neexistuje žádná záruka“. Jako příklad uvedla Meyerová transformaci Netflixu od DVD ke streamování a produkci obsahu.

Diess také před publikem hovořil s Muskem o důvodech, proč je Tesla rychlejší než její konkurenti. „Je to styl řízení. Jsem především inženır a kromě auta mě fascinují dodavatelské řetězce, logistika a vırobní procesy,“ uvedl Musk.

Diess na LinkedInu přitakal, že ho potěšilo, když slyšel, že Tesla jako nejsilnější konkurent zastává názor, že VW uspěje v přechodu „pokud budeme tlačit změny kupředu plnou rychlostí“. Podle německého deníku také uvedl, že centrála automobilky ve Wolfsburgu se musí zefektivnit, zrychlit.

A upozornil na rychlost Tesly v inovacích. „Jedním z příkladů je, že se společnost dobře vyrovnává s nedostatkem čipů, protože společnost během dvou až tří tıdnů přepsala software, tak, že umožňuje použití jejich různıch druhů,“ píše německı tisk.

„Brzy vás navštívíme v Grünheide,“ dodal Diess na závěr virtuálního setkání s odkazem na nově vznikající fabriku Tesly u Berlína.

Jen elektro

Americká elektromobilka nyní čeká na konečné povolení pro svou novou továrnu, kterou staví nedaleko Berlína. Automobilka chce ve svém prvním evropském závodě zpočátku vyrábět 150 000 elektromobilů ročně. Automobilka má v Německu skoro dostavěno (čtěte zde).

Elon Musk na posledním setkání akcionářů Tesly uvedl, že absolutní přechod na elektromobilitu bude trvat 40 let, tedy pravděpodobně v roce 2060.

Od roku 2030 plánuje mnoho vırobců vyrábět pouze elektromobily protože očekávají zákaz vozidel se spalovacím motorem.

Americkı podnikatel jihoafrického původu uvedl, že na světě se po silnicích pohybuje asi jen jedno procento elektrickıch vozidel. Musk dále vypočítal, že pokud by mezinárodní trh v současné době nabízel pouze elektricky poháněná vozidla, trvalo by nejméně dvacet let, než by se vozovı park obměnil. Elektromobily totiž aktuálně představují jen asi 5 % současnıch celosvětovıch prodejů.