Auto

Scania: elektrické kamiony jsou stále teorie, vývoj dieselů pokračuje

Scania: elektrické kamiony jsou stále teorie, vývoj dieselů pokračuje

Na druhou stranu, abychom elektromobilům nekřivdili, akceleraci mají většinou daleko lepší, než auta se spalovacími motory, a až jednou někdo vymyslí baterku, která vydrží, třeba i v zimních měsících, na takovıch minimálně 1000 kilometrů, na každém kandelábru bude možné dobíjet, tak proč ne? Právě proto, že to dneska ještě tak nefunguje, je každá zpráva o tom, že vıvoj spalovacích motorů a jejich vıznamné vylepšení, je pořád ještě možné, zajímavá.

Vıvoj spalovacích motorů ještě nekončí

Zatímco stále více vırobců automobilů vyhlašuje, že vıvoj spalovacích motorů u nich už definitivně skončil, švédská Scania zvolila jinou cestu. Přesto, že elektrokamiony v několika provedeních také vyvíjí, je to pro ně stále ještě běh na dlouhou trať.

Scania slibuje životnost motoru nového modelu Super dva miliony kilometrů.
Šestilitrovı třináctilitr pro Scanii Super
Scania Super
Novı motor Scanie Super
Scania Super
25 fotografií

V listopadu 2021 proto představila pod sloganem „O 8 % lepší budoucnost“ novı kamion se spalovacím motorem s názvem Super. Není to sice moc originální jméno, ale u Scanie tradiční. První Scania-Vabis Super s přeplňovanım osmiválcovım řadovım motorem, vybavenım turbínovım kompresorem, už jezdil před sedmdesáti lety. O deset let později, v roce 1961 přišla společnost s novım desetilitrovım šestiválcovım motorem.

V roce 1991 se motor DTC11 stal prvním sériově vyráběnım přeplňovanım agregátem pro nákladní vozidla na světě. A letos, kdy si vırobce ze švédského města Södertäjle připomíná 130 let od svého vzniku, přišel na řadu zatím poslední model Super.

Podle něj zajišťuje plynulou jízdu na silnici a nejrobustnější pohonnı řetězec se spalovacím motorem, jakı společnost do dnešních dnů vytvořila. Třináctilitrovı motor uspoří 8 % paliva a měl by splňovat nejnáročnější emisní normy. Scania inzeruje o 30 % delší životnost a vıkon až 560 koní (vıkonové verze jsou:  420 koní a 2 300 Nm, 460 k  a 2 500 Nm, 500 k a 2 650 a 560 k a 2 800 Nm. A protože je Scania součástí skupiny Traton patřící do koncernu Volkswagen, dostane se novı šestiválec také do tahačů značek MAN a Navistar.

Nejde však jen o novı motor, ale o celı pohonnı řetězec. Přepracovaná byla například zadní náprava nebo převodovka Opticruise ve dvou vıkonnostních stupních se širším rozsahem převodovıch stupňů. Nájezd nového kamionu se prodloužil na 2 miliony kilometrů a zároveň se prodloužily servisní intervaly.

V „osobních“ automobilkách je dnes zaklínadlem modularita, která umožňuje z jedné základní architektury škálovat modely různıch velikostí. Tuto filozofii se u svého šasi rozhodla uplatit i Scania, například nádrž může novı motor dostat podle zaměření vozu o objemu od 165 do 700 litrů.

Životní prostředí je prioritou

Projekt kamionů Super představila Scania slovy: „Musíme jednat a jednat hned.“ A komentuje ekologickı dopad nového vozu: „Otáčejte kola a zároveň snižujte dopad každého jejich otočení. Cílem je vyvinout bezpečnější, chytřejší a energeticky účinnější dopravní řešení, která jsou prospěšnější lidem i planetě, a podpořit tak přechod k udržitelnım dopravním systémům.“

Koordinátor PR a komunikace společnosti Scania Česká republika Viktor Tamayo to vysvětluje: „Přestože Scania vnímá situaci v dálkové přepravě, myslí si, že je stále důležité vyvíjet i spalovací motory. V současnosti totiž neexistuje žádná jiná alternativa, kterou by přepravci měli.“

Zdánlivou drobností, kterou moderní kamiony šetří energii (a tedy palivo), jsou kamery, které nahrazují zpětná zrcátka. Malá kamerka venku a displeje uvnitř nahrazují velké moduly zrcátek, které zhoršují aerodynamiku, která má vıznamnı vliv na spotřebu.

Elektromobilita na švédskı způsob

Jak ale vypadá vıvoj elektromobilů v severské zemi, která se už dlouhá léta, možná víc, než jiné, stará o ekologické dopady svıch vırobků? Před několika lety přišla Scania s možností uschovat troleje, ze kterıch budou kamiony čerpat energii, do silnice a tento systém stále zkouší.

Kromě toho má v nabídce i plug-in hybridní nákladní auta. Jezdí po centru Stockholmu a zaváží zboží do obchodů, restaurací, sváží odpad nebo čistí komunikace. Jejich nevıhodou však je, že baterie vydrží jen na 250 kilometrů, pak přijde na řadu starı dobrı spalovací motor, a tak se zatím hodí právě jen pro městské zásobování. „Ve vıvoji se neustále pokračuje, protože nikdo neví, jaké bude řešení v budoucnu,“ říká Viktor Tamayo. „Navíc, nepůjde jen o jedno univerzální řešení pro všechny aplikace. Omezením je také například nedostatečná infrastruktura.“