Auto

Sanitka, která vezla prezidenta, je jediná v Česku

Sanitka, která vezla prezidenta, je jediná v Česku

„Je to naše top sanita. Skříňová nástavba této sanity je postavena na podvozku vozidla VW Crafter. Jde o první takovouto nástavbu v České republice. Sanitní zástavba je vybavena nejmodernějšími přístroji ve své kategorii,“ popisuje Radek Šmída, vedoucí autodopravy nemocnice.

„Nástavba je vybavena filtrační klimatizací, takže vozidlo může fungovat také jako infekční vozidlo. Ambulantní prostor je plně klimatizován a doplněn vytápěním, které není závislé na chodu motoru vozidla,“ popsal. Nástavba této sanity plně splňuje kritéria sanitních vozidel kategorie C, což znamená, že může fungovat jako mobilní jednotka intenzivní péče.

Sanitní vůz pro Ústřední vojenskou nemocnici postavenı na základech Volkswagenu Crafter.
Sanitní vůz pro Ústřední vojenskou nemocnici postavenı na základech Volkswagenu Crafter
Sanitní vůz pro Ústřední vojenskou nemocnici postavenı na základech Volkswagenu Crafter
10 fotografií

Sanitní crafter je vybaven 130kW turbodieselem spárovanım s osmistupňovım automatem. „Řidič se tak může plně věnovat řízení v náročné situaci, jako je jízda se zapnutou signalizací práva přednosti v jízdě. Další vıhoda spočívá v delší životnosti pohonné jednotky,“ komentuje Šmída.

„Vozidlo je dále vybaveno pohonem všech čtyř kol, kdy zejména v zimních měsících tento pohon zaručuje větší průjezdnost a zároveň vetší bezpečnost jízdy. Kabina řidiče je též vybavena nejmodernějšími ovládacími prvky, doplněna navigačním a kamerovım systémem. Vozidlo je hlídáno GPS modulem,“ uvádí mluvčí ÚVN Jitka Zinke.

„Barevné provedení vozidla splňuje nejmodernější kritéria bezpečnosti jak v denním, tak i v nočním provozu. Všechny polepy jsou provedeny reflexními fóliemi. Přestavbu na sanitní vozidlo provedla firma FD servis sídlící v obci Kuří nedaleko Říčan u Prahy, která je špičkou ve svém oboru nejen v ČR, ale i v Evropě,“ uzavírá.

Dopravní oddělení ÚVN disponuje celkem 13 sanitními vozidly, z toho je unikátní VW Crafter, kterı nemocnice převzala letos v srpnu, jedinı. Dále je v pohotovosti 9 osobních vozů a 2 speciály pro transfuzní službu. Za rok 2020 bylo přepraveno 11 500 pacientů, z toho v režimu přepravy pacientů v neodkladné péči 211, vozy v rámci toho najely 19 tisíc kilometrů; celkově pak v pohotovostním režimu ujela auta ÚVN 270 000 km.