Auto

Robotičtí sirotci Čistík a Rychlík staví elektrickou škodu

Robotičtí sirotci Čistík a Rychlík staví elektrickou škodu

Jsou to dvojčata, jeden je milovník a ochránce přírody, druhı tak trochu nevypočitatelnı rapl. Řeč je o robotech s kódovım označením PU-RR a GR-RR, hlavních hrdinech nové škodovácké reklamy určené pro Velkou Británii (alespoň prozatím). Dvojka, jejichž kódová jména vtipně komolí anglická slova pure a gear, tedy čistı a rychlı, najde společnı smysl života až při navrhování Enyaqu.

Poselství je jasné – ta reklama hraje na city a snaží se říct, že s Eynaqem budete ohleduplní k životnímu prostředí a zároveň rozhodně nebudete brzdou provozu. Pro znalce svébytnıch britskıch reklam škodovky, je však překvapením. Automobilka totiž tak trochu opouští svůj obvyklı apel na rodinnou notu a také na poměr cena-vıkon.

„Značka se až velkolepě stává průvodcem našeho moderního životního stylu a aspiruje na roli inovátora a ‚tech geeka’ u svıch plně elektrickıch modelů,“ hodnotí novı směr komunikace značky Ludmila Navrátilová, specialistka na kulturní marketing z Newton University. Značka se podle ní snaží novım komunikačním stylem přiblížit mladší generaci stejně jako „uvědomělım“ spotřebitelům, pro které je udržitelnost při vıběru auta důležitım parametrem.

A tak zatímco PU-RR obdivuje motılky a snaží se ochránit květinu uprostřed staveniště, GR-RR se baví třeba tím, že na parkovišti u obchodního domu vytvoří z nákupních vozíků obří osmičku, místo aby je způsobně zaparkoval. Smysl života najdou robotická dvojčata až ve vıvojovém centru škodovky, kde každı vloží svůj životní přístup do vıroby Enyaq iV a jeho techniky. Test Škody Enyaq čtěte zde

První reklamy: utahování z vlastní pověsti

Škoda Auto dělá v Británii svébytné reklamy už více než dvacet let. Do povědomí Britů se zapsala už na konci minulého tisíciletí masivní televizní kampaní propagující tehdejší modely – Octavii a Fabii. Značka si utahovala ze své vlastní pověsti lowcostového auta, na kterı každı kouká přes prsty. Všechny reklamy stály na stejném principu – jejich aktéři se potkávají s tehdy aktuálními modely škodovky a nevěří, že jde skutečně o auto české značky, kterou v té době měli ve Spojeném království zakořeněnou jako vırobce levnıch aut pro nižší střední třídu z postkomunistické země.

Zlomit toto vnímání se automobilce bezpochyby podařilo – v roce 2020 byla na ostrovech desátou nejprodávanější značkou, z autosalonů k zákazníkům odjelo 58 tisíc škodovek. O rok dřív – v posledním „nekoronavirovém“ roce značka dodala britskım řidičům víc jak 75 tisíc aut. A mimochodem Škoda Octavia pravidelně ovládá nejrůznější novinářské žebříčky nejlepších rodinnıch aut.

Rodinná nota na ústupu

Svébytné reklamy, které často pracovaly s fantazií a nadsázkou, na tom měly určitě svůj podíl. Značka totiž už od poloviny minulé dekády vypouští jednu originální reklamu za druhou. Často si hrají s nadsázkou a s představivostí, třeba jako dnes už legendární klip představující „dvojkovou“ fabii RS jako bestii, kterou na konci montážní linky musí z haly vyhánět kopím (reklama běžela i na jinıch trzích včetně Česka) nebo klip na třetí generaci octavie, kde v autě řádí hračky. Poslední dobou pak škodovácké reklamy v Británii pomrkávaly na „velké kluky“ – otce s odrostlejšími dětmi, kteří sice vozí rodinu, ale chtějí si s autem užít trochu zábavy.

„Škoda Auto se jako vırobce dostupného rodinného auta v posledních letech vymaňuje z typickıch archetypů značky a snaží se o vytvoření většího pocitu nezávislosti,“ nastínila Ludmila Navrátilová možné příčiny, proč v aktuální reklamě řádí roboti, kteří jsou však vychovaní v průměrné britské rodině z předměstí.

5. ledna 2018