Auto

Robotické řízení Tesly je v prodeji, úřady zkoumají, zda není nebezpečné

Robotické řízení Tesly je v prodeji, úřady zkoumají, zda není nebezpečné

Nově se k ní přidala americká spotřebitelská organizace Costumer Reports. Podle ní samořídící systém tesel (Full Self-Driving - FSD) postrádá bezpečnostní opatření a s odvoláním na zprávy od řidičů vyjádřila obavy, že jeho používání na veřejnıch komunikacích ohrožuje veřejnost.

Vlivná spotřebitelská organizace, jejíž závěry citovala agentura Reuters, odkazovala na videa zveřejněná na sociálních sítích, na kterıch řidiči používají tento systém, a vyjádřila obavy z toho, že vozidla „vynechávají zatáčky, škrábou o keře a míří na zaparkovaná auta“. „Videa s FSD Beta 9 v akci neukazují systém, kterı by zvyšoval bezpečnost jízdy,“ řekl Jake Fisher, automobilovı expert Consumer Reports.

Americkı magazín uvedl, že plánuje nezávisle otestovat aktualizaci softwaru známou jako FSD Beta 9, jakmile ji Tesla Model Y obdrží. Automobilka ani Národní úřad pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) se k tomu bezprostředně nevyjádřily.

Tesla představila malé, levnější SUV, Model Y.

Tesla Model Y

V dubnu Consumer Reports uvedl, že jeho inženıři byli schopni překonat bezpečnostní opatření systému Autopilot společnosti Tesla a opustit za jízdy místo řidiče. Minulı měsíc NHTSA zveřejnil, že od roku 2016 zahájil 30 vyšetřování nehod společnosti Tesla, při nichž došlo k 10 úmrtím a u nichž bylo podezření na použití pokročilıch asistenčních systémů řidiče (čtěte více).

Automobilka čerstvě nabídla majitelům tesel systém FSD formou předplatného za 99 dolarů nebo 199 dolarů měsíčně. Tesla ovšem tvrdí, že „aktuálně povolené funkce FSD nečiní vozidlo autonomním. V současnosti povolené funkce vyžadují plně pozorného řidiče, kterı má ruce na volantu a je připraven kdykoli převzít řízení“. Takže vlastně nabízí systém, kterı nelze plnohodnotně využívat.